tyscy kibice

fot. materiały prasowe Tyski Sport S.A.

Podczas derbów między GKS Tychy a Ruchem Chorzów, które odbyły się 31 marca, doszło na trybunach do zamieszek. Po całym zajściu kibice gospodarzy zreflektowali się i sami zabrali się za naprawę tego, co zniszczyli.

W trakcie spotkania najpierw tyszanie rozłożyli sektorówkę i odpalili race, potem goście spalili flagę w tyskich barwach oraz prowokowali rywali hasłami m.in. „chodźcie po flagę”. W efekcie, fani GKS-u zniszczyli część swojej trybuny, wyrywając cześć krzesełek.

Brzmi znajomo? Podobne zdarzenia miały miejsce w Gliwicach 3 marca, podczas meczu Piasta z Górnikiem Zabrze. Na stadionie miejskim w czasie zamieszek wyrwano ogrodzenie i kilku kibiców Piasta weszło na murawę. Jednak finał obu akcji jest zgoła inny.

Po meczu w Tychach PZPN nałożył zakazy wyjazdowe na grupy kibiców obu drużyn. Spółka Tyski Sport oświadczyła, że w sposób zdecydowany i stanowczy potępia zachowanie pseudokibiców.

A co zrobili kibice GKS-u? Stowarzyszenie Kibiców „Tyski Fan” w oświadczeniu napisało między innymi tak: „Nie chcemy przepychać się dyskusjami typu „kto sprowokował”, „kto zaczął” itp. (…) dziś nie chowamy głów w piasek, gdy część naszych fanów dało się ponieść niepotrzebnym emocjom i stało się to, co się stało. Pomimo tego, że żaden z członków naszego Stowarzyszenia nie brał udziału w zajściach, jako gospodarze naszego Stadionu, poczuwamy się w obowiązku pomóc naszemu Klubowi w naprawie zniszczeń, oraz dołożeniu się do kosztów z tym związanych.”

Po słowach przeszli do czynów. Zamontowali część ze 150 zdewastowanych krzesełek. Pomogli także przy innych pracach porządkowych prowadzonych na stadionie, w tym przy montażu balustrady. – Kibice zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji i bardzo szybko doszliśmy do konkretnych wniosków. Jest dobra wola i chęć współpracy. Sytuacja z sobotnich derbów już nigdy nie może powtórzyć się na naszym stadionie. Wszyscy wyciągnęliśmy z tej lekcji odpowiednie wnioski – mówi Krzysztof Trzosek, rzecznik prasowy Tyski Sport S.A.

Takie zachowanie godne jest pochwały i docenienia. Jednocześnie powinno być przykładem dla kibiców innych śląskich, i nie tylko, drużyn. (kr)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.