Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Pazdur

Fot. materiały The Farm 51

Wojciech Pazdur z gliwickiej firmy The Farm 51 został nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa, za produkcję m.in Get Even i Chernobyl VR Project.

Wojciech Pazdur jest członkiem zarządu oraz dyrektorem zespołu developerskiego The Farm 51, firmy tworzącej trójwymiarowe produkcje w wirtualnej rzeczywistości, wymagających specjalnych gogli VR oraz tradycyjne gry, wyświetlane na ekranie komputera lub konsoli. Do Paszportu Polityki został nominowany w kategorii Kultura Cyfrowa.

Bardzo cieszę się z tej nominacji. Nie uznaję rozgraniczenia między grami jako rozrywką i kulturą. Zawsze miałem nadzieję, że językiem gier będzie można opowiadać historie uniwersalne, które przekazane w sposób interaktywny wzbudzą silniejsze emocje. W Chernobyl VR Project opowiadamy prawdziwą historię katastrofy, która dotknęła setki tysięcy ludzi, a w Get Even przedstawiamy fikcyjny obraz osobistego dramatu związanego z utratą dziecka. W obu przypadkach chciałem, żeby to osobista interakcja z tematem dawała jak najsilniejsze przeżywanie tych historii i cieszę się, że zostało to docenione w kontekście kultury i sztuki – mówi Wojciech Pazdur – Gliwice to świetne miejsce do budowania firmy zajmującej się nowymi technologiami, także na rynku globalnym. Są tu specjaliści edukowani na uczelniach technicznych i artystycznych, świetne warunki komunikacyjne i infrastruktura pozwalająca na wygodne przemieszczanie się zarówno na wschód, jak i zachód Europy. Do tego przyjemny, nie przytłaczający, wręcz kameralny charakter miasta, ułatwiający skupienie i pracę twórczą – dodaje.

Wojciech Pazdur założył The Farm 51 w 2005 r. wraz z Kamilem Bilczyńskim oraz Robertem Siejką. Obecnie firma zatrudnia ponad sto osób. Stworzyła m.in. „Cave 3D”, program zachęcający dzieci do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych (we współpracy z Katedrą Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej), „Chernobyl VR Project”, który umożliwia wirtualne zwiedzanie elektrowni atomowej w Czarnobylu i Prypeci oraz gry Get Even, NecroVision i Deadfall Adventures. Założyciele The Farm 51 znaleźli się również na liście największych innowatorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej New Europe 100. Więcej na: www.ft.com/content/10da5832-ce4b-11e7-9dbb-291a884dd8c6.

Paszporty Polityki 2017 zostaną przyznane 9 stycznia. (mf)