Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

od lewej: Anna Azari (fot. materiały organizatora) i Hanna Krall (fot. K. Dubiel)

Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce, oraz Hanna Krall, znana pisarka i reportażystka, w czerwcu odwiedzą Gliwice. Z niezwykłymi kobietami będzie można się spotkać w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich.

Anna Azari 13 czerwca przyjedzie do oddziału Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego. O godz. 17.00 wygłosi wykład na temat historii Izreala, jednego z najmłodszych państw na świecie, które w tym roku obchodzi 70-lecie powstania. Spotkanie będzie otwarte dla słuchaczy. Azari pochodzi z Europy Środkowej – urodziła się w Wilnie. Przed objęciem polskiej ambasady w 2014 roku pełniła służbę dyplomatyczną między innymi w Rosji i na Ukrainie.

Hanna Krall to legenda polskiego reportażu. Przeżywszy Holokaust, uczyniła losy polskich Żydów jednym z najważniejszych tematów swojej twórczości. Wywiad z Markiem Edelmanem „Zdążyć przed Panem Bogiem” przyniósł jej światową sławę. W latach 60. była korespondentką z ZSRR, w latach 80. – kierownikiem literackim Zespołu Filmowego „Tor”. Wyszkoliła wielu reporterów. 15 czerwca o godz. 15.00 rozpocznie się spotkanie z pisarką, które poprowadzi Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Wstęp wolny.

27 czerwca natomiast do Domu Pamięci po raz kolejny przyjadą dwie znakomite pisarki – Monika Sznajderman i Magdalena Kicińska. Szczegóły na temat spotkania z cyklu „Książki Pamięci” są dostępne na stronie dom.muzeum.gliwice.pl.

(mm)