Za nami kolejne warsztaty profilaktyczno-edukacyjne w ramach projektu „Pewnym krokiem do celu 50+”. Tym razem gliwiccy policjanci spotkali się z mieszkańcami osiedla Obrońców Pokoju – zjawiło się 25 aktywnych seniorów z tej dzielnicy.

 

 

Szkolenia prowadzone przez policję nadal cieszą się popularnością w Gliwicach i powiecie. Poza bezpieczeństwem w ruchu drogowym w rejonie przejść dla pieszych omawiano dodatkowo, jak postępować w przypadku prób oszustwa metodami „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika administracji” - tym tematem zajęła się asp. sztab. Aneta Sokalla z wydziału prewencji.

 

St. sierż. Mateusz Piórkowski, również z wydziału prewencji, przedstawił seniorom dwie bardzo pomocne aplikacje: Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każda osoba posiadająca smartfon mogła sama sprawdzić, jak aplikacje działają i z jaką łatwością można zgłaszać swoje problemy odpowiednim służbom.

 

Seniorzy mieli okazję spotkać się także z rzecznikiem praw konsumenta Anną Nidzińską, która wytłumaczyła między innymi, jakie niebezpieczeństwa czyhają podczas zawierania umów telefonicznych po zawyżonych cenach w stosunku do rynkowych. Rzecznik mówiła też o metodach oszustwa podczas sprzedaży gazu, energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych, pouczyła, jak skutecznie odstąpić od zawartej umowy.