Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

25 lat DPS-u w Wiśniczach
25 lat działalności świętuje Dom Pomocy Społecznej CARITAS Diecezji Gliwickiej w Wiśniczach (gm. Wielowieś).

- Misją naszego Domu jest zapewnienie mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokojenie niezbędnych potrzeb bytowych, opiekuńczych, zdrowotnych i społecznych w atmosferze życzliwości, serdeczności i troski o drugiego człowieka z poszanowaniem praw i godności osobistej – mówi dyrektor DPS-u Krystian Bambynek. – Niesiemy specjalistyczną pomoc osobom w podeszłym wieku, które ze względu na stan zdrowia, na niepełnosprawności, czasem i na samotność nie są w stanie funkcjonować samodzielnie w swoich środowiskach lokalnych, nawet przy wsparciu rodziny czy ośrodków pomocy społecznej w zakresie pomocy środowiskowej – dodaje.

Ośrodek powstał w 1993 r. Budynek, który zaadaptowano na DPS, był pustostanem – kiedyś zamieszkiwały go siostry Sercanki z Krakowa. Udało się go przebudować dzięki Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, która przeznaczyła na ten cel środki finansowe. Obiekt po siostrach Sercankach został zaadaptowany czasowo na DPS, a równocześnie rozpoczęto budowę nowego obiektu, który został oddany do użytku 1 października1996 r. Dzierżawił go Caritas Diecezji Opolskiej.

Po utworzeniu diecezji gliwickiej, w obrębie której znalazło się Wiśnicze, dom należał do gliwickiego Caritasu. Jego ówczesnym dyrektorem był śp. ks. dr Paweł Porada. To właśnie ks. Porada był inicjatorem rozbudowy budynku i tego, aby na jego wyposażenie zebrać brakujące fundusze. Dużą rolę odegrał w tym chór „Cantabile” z Gliwic, który pod batutą ks. Porady koncertował po kraju i za granicą, zbierając datki na rzecz DPS-u. DPS w Wiśniczach rozpoczął działalność 1 października 1996 r., zaś uroczyste poświęcenie budynku odbyło się 14 czerwca 1997 r.

Na dzień dzisiejszy Dom wraz z budynkiem poklasztornym stanowi kompleks o powierzchni 1,87 ha. Dom przeznaczony jest dla 100 osób, posiada 72 pokoje, dysponuje 3 windami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, kaplicę, salę rehabilitacyjną z 8 stanowiskami do ćwiczeń i 5 stanowiskami do zabiegów fizykoterapii. Są tu także gabinet zabiegowo-pielęgniarski, biblioteka, Klub Seniora, kuchnia i pralnia.

14 czerwca w DPS-ie odbyła się piękna jubileuszowa uroczystość. Obchody 25-lecia istnienia rozpoczęła msza św. sprawowana pod przewodnictwem biskupa gliwickiego Jana Kopca. Po mszy św. pensjonariusze, pracownicy i zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać historii tego miejsca oraz koncertu chóru „Cantabile”. Tego dnia nie zabrakło wielu serdecznych gratulacji i życzeń. W imieniu Powiatu Gliwickiego przekazał je Jacek Zarzycki z Zarządu Powiatu Gliwickiego. Towarzyszyły mu dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gliwicach Barbara Terlecka-Kubicius oraz naczelnik Wydziału Zdrowia i Pomocy Społecznej Starostwa Powiatowego w Gliwicach Agnieszka Gliklich.

Podczas uroczystości wręczone zostały również wyróżnienia dla sześciu osób, które w Wiśniczach pracują od początku istnienia DPS-u Otrzymały je: Beata Korcz, Alina Przybytnik, Jolanta Knapik, Gerda Samol, Beata Kula oraz emerytowana pracownica Krystyna Jaskółowska.

Zwieńczeniem obchodów był piknik w ogrodzie.

 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.