Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Tomograf komputerowy w Szpitalu Miejskim fot. UM Gliwice

Szybsze i dokładniejsze badania z mniejszą dawką promieniowania, wirtualna kolonoskopia, wirtualna bronchoskopia czy diagnostyka naczyń – to tylko niektóre możliwości, jakie stwarza nowoczesny tomograf komputerowy. Od stycznia nowy sprzęt działa w Szpitalu Miejskim nr 4.

Nowy aparat Philips Ingenuity Core 64 pozwala na wykonywanie szerszego spektrum badań niż poprzedni, którym dysponował szpital. Przede wszystkim jednak działa szybciej i jest bezpieczniejszy dla pacjentów.

Zastosowana technologia pozwala bowiem na obniżenie dawki promieniowania nawet o 60–80 proc. przy jednoczesnej poprawie wykrywalności. Dzięki zaawansowanej wizualizacji szczegółów zapewnia pewność rozpoznań.

- Jest to bardzo nowoczesny sprzęt, który nie ustępuje jakością aparatom wykorzystywanym obecnie w Europie i na świecie – podkreśla lek. med. Dariusz Kucharski, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej w gliwickim szpitalu.

Nowy tomograf służy do diagnozowania wielu schorzeń, między innymi neurologicznych, układu pokarmowego, naczyniowych (z pominięciem serca i naczyń wieńcowych) czy układu kostno-stawowego.

Pacjenci mogą skorzystać z badań zarówno w ramach kontraktu z NFZ, jak i usług komercyjnych. Szpital zapewnia, że czas oczekiwania jest krótki. Nowy tomograf został zakupiony dzięki wsparciu finansowemu miasta. (aś)