Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

upał fot. Z. Daniec

Upały dokuczają nam już od paru dni, a niestety w czasie weekendu temperatura nie spadnie. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało kolejne ostrzeżenie meteorologiczne. Słupki rtęci wskażą nawet 34°C! Podpowiadamy jak przetrwać bez szwanku gorący czas.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci i osób w podeszłym wieku, chorych na cukrzycę, nadciśnienie i mających problemy z sercem. Wszyscy, bez względu na wiek i stan zdrowia, powinni pamiętać jak chronić organizm przed przegrzaniem. Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje do 16 czerwca do godz. 20.00.

Jeśli możesz – zostań w domu

Jeśli nie jest to konieczne najlepiej unikać wychodzenia na zewnątrz między godziną 10.00 a 17.00. Przebywając w domu warto zamykać okna po nasłonecznionej stronie, a pomieszczenia wietrzyć nocą lub o świcie, gdy temperatura jest nieco niższa.

Chroń się przed słońcem

Wychodząc na zewnątrz nie należy zapominać o ochronie skóry, głowy i oczu. Niezbędne są nakrycia głowy, kremy z filtrem UV i dobre okulary przeciwsłoneczne. Najlepszym ubraniem na upały są przewiewne ubrania w jasnych kolorach, przewiewne obuwie. Należy unikać forsownego wysiłku fizycznego. Warto zabrać ze sobą coś do picia, np. wodę mineralną czy sok.

Unikaj dużej różnicy temperatur

Można się schłodzić biorąc chłodny prysznic, ale woda nie powinna być zbyt zimna – narażenie organizmu na zbyt dużą różnicę temperatur może wywołać szok termiczny. Warto również z rozwagą używać klimatyzacji w pomieszczeniach i samochodach, stosowana z umiarem może być zbawienna.

Bądź bezpieczny nad wodą

Jeśli ktoś szuka ochłody na kąpieliskach musi pamiętać, by wybierać te strzeżone przez ratowników. Nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu lub środków odurzających! W wodzie należy zanurzać się powoli i ostrożnie, nie wolno gwałtownie wskakiwać – ciało jest nagrzane, a woda zimna, nagła zmiana temperatur może mieć fatalne skutki dla zdrowia.

Sezon kąpielowy w Ośrodku Wypoczynkowym „Czechowice” rozpocznie się w sobotę 15 czerwca. Ratownicy będą czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się we wszystkie dni tygodnia – do końca czerwca w godz. od 10.00 do 18.00, w lipcu w godz. od 10.00 do 20.00, a od 1 sierpnia do 1 września w godz. 10.00 do 18.00. Z kolei 19 czerwca otworzą się bramy Kąpieliska Leśnego na Koperniku. Ratownicy będą czuwać nad bezpieczeństwem plażowiczów od 10.00 do 19.00.

Organizm ludzki potrzebuje czasu, by oswoić się z upałem, dlatego nie odmawiajmy sobie odpoczynku. W przypadku wystąpienia objawów przegrzania takich jak: przyspieszony oddech, wysoka temperatura, nudności, zawroty głowy czy dreszcze należy zwrócić się o pomoc do lekarza, lub zadzwonić pod nr alarmowy 112.