Policjanci z wydziału prewencji gliwickiej komendy pełniący służbę w sezonowej komórce policji wodnej dzięki szybkiej i sprawnej akcji nie dopuścili do tragedii. Patrolując zbiornik wodny w Pławniowicach, stróże prawa zauważyli żaglówkę, która wywróciła się podczas silnych podmuchów wiatru. Na szczęście dla trójki osób, które znalazły się w wodzie, pomoc przyszła w samą porę. Apelujemy o rozsądek i szczególną rozwagę nad wodą!

Wakacje nie rozpoczęły się na dobre, a policyjni "wodniacy" już uratowali 3 osoby. Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielę około południa na zbiorniku wodnym w Pławniowicach/Niewieszu. Policjanci z wydziału prewencji gliwickiej komendy, pełniący służbę w sezonowej komórce policji wodnej, podczas patrolu zbiornika wodnego zauważyli wywróconą żaglówkę. Obok niej w wodzie znajdowały się 3 osoby. Tylko dwie z nich miały założone kamizelki ratunkowe. Policjanci na motorówce niezwłocznie podjęli akcję ratunkową, która z uwagi na silny wiatr okazała się bardzo wymagająca. Ponadto osoby były kompletnie ubrane, co dodatkowo utrudniało im utrzymywanie się na powierzchni. Wodniacy podpłynęli w miejsce dryfowania żaglówki i wciągnęli osoby na pokład policyjnej łodzi. Jak się okazało, mężczyzna bez kamizelki ratunkowej sam naraził się na niebezpieczeństwo, ponieważ z własnej woli nie założył kapoka... Policjanci odholowali również żaglówkę do brzegu. Dzięki skutecznej i zdecydowanej akcji wszyscy cali i zdrowi wrócili na ląd, a żaden z uczestników nie potrzebował pomocy medycznej. Sierż. sztab. Jarosław Kandora oraz st. sierż. Damian Bieganowski od kilku lat sezonowo pełnią służbę na zbiorniku wodnym i to nie ich pierwsza akcja ratunkowa.

Rozpoczynający się sezon letni i towarzyszące nam upały skłaniają do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy jednak, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł.

Zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem. To groźna mieszanka, która często prowadzi do utonięć;
  • korzystając ze sprzętu pływającego, zakładajmy kamizelki ratunkowe;
  • do kąpieli wybierajmy miejsca, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przestrzegamy przed kąpielą na tzw."dzikich kąpieliskach". W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody i do tego, jak kształtuje się dno pod lustrem wody;
  • traktujmy każde miejsce, do którego wchodzimy w jeziorze/rzece jako nowe. Nigdy nie wiadomo co znajduje się pod powierzchnią wody.