Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Jak wybrać fungicydy potrzebne do ochrony zboża?

Bardzo ważne miejsce w asortymencie środków ochrony roślin zajmują fungicydy, czyli preparaty przeznaczone do walki ze szkodliwymi grzybami, głównie Blumeria graminis, które najczęściej atakują uprawy zboża w naszym kraju. Wybór fungicydów jest bardzo wszechstronny. Czym powinniśmy się kierować, aby dobrać odpowiedni produkt?

Zabieg T1 ma duże znaczenie

Ochrona przed grzybami to jedno z głównych zadań zabiegu T2. Jest on jednak kontynuacją oraz rozwinięciem zabiegu T1 i powinien być ściśle powiązany z poprzednio stosowanymi środkami. Znane fungicydy różnią się nieznacznie składem dobieranym pod kątem konkretnych upraw zboża. Nieco inne środki wybierzemy do odmian ozimych, a inne do odmian jarych. Warto zwrócić uwagę na preparaty zastosowane podczas zabiegu T1 i zwrócić uwagę na rekomendacje producenta względem doboru preparatów podczas zabiegu T2.

Jaki kwestie należy wziąć pod uwagę?

Podstawowym kryterium jest odmiana zboża. Wszechstronny wybór fungicydów pozwala nam obecnie dobrać produkt idealnie pod kątem naszych potrzeb. Ważną kwestią są również warunki atmosferyczne. Wyróżniamy fungicydy stosowane w przypadku bardzo deszczowej i wilgotnej aury, a także preparaty, które przydają się, gdy wiosna jest cieplejsza i bardziej sucha.

Właściwie dobrane fungicydy uwzględniają także specyfikę gleby, a także konkretne zagrożenia, o których możemy przeczytać w raportach Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Znaczenie ma także termin, w którym wykonujemy zabieg T1 i T2.