Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Pracownicze programy kapitałowe – na czym polegają?

Oszczędzanie przyszłościowe jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Pracując warto bowiem pomyśleć o stabilności finansowej na emeryturze. W osiągnięciu tego celu mogą pomóc pracownicze programy kapitałowe. Co warto o nich wiedzieć?

Pracownicze programy kapitałowe – jak działają?

Obecnie mamy możliwość skorzystania z dwóch programów kapitałowych. Pierwszy działa na mocy ustawy z 20 kwietnia 2004 roku. Są to pracownicze plany emerytalne, które polegają na comiesięcznym przekazywaniu przez pracodawcę składki na ten fundusz. Jej wysokość nie może przekroczyć 7% wynagrodzenia pracownika. Wypłata zaoszczędzonych środków jest możliwa po ukończeniu 60. roku życia. Najbardziej znanym pracowniczym programem kapitałowym jest jednak PPK. Pracownicze Plany Kapitałowe funkcjonują od zeszłego roku i zachęcają pracowników do odkładania środków na jesień życia. Do tego programu zapisywane są automatycznie osoby zatrudnione między 18. a 54. rokiem życia. Jeśli ktoś nie chce do niego przystąpić, może złożyć stosowną rezygnację.

Pracownicze programy kapitałowe – w jaki sposób oszczędzamy?

Oszczędzanie w ramach PPK odbywa się razem z państwem oraz pracodawcą. Pracownik oddaje na ten fundusz co miesiąc 2% swojej pensji. Jeśli chce, to może dobrowolnie dołożyć kolejne 2%. Pracodawca natomiast uiszcza obowiązkowo 1,5%, ale jego wkład może wzrosnąć o dodatkowe 2,5%. Od państwa natomiast otrzymujemy wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. Poza tym, w każdym roku oszczędzania na nasze konto trafi 240 zł. Pracownicze programy kapitałowe są więc w stanie zapewnić nam dodatkowe fundusze, z których skorzystamy po skończeniu 60. roku życia. Więcej o tym dowiesz się pod tym linkiem https://mateusz-kluk.pl/pracownicze-programy/. Wówczas sami możemy zdecydować, w jaki sposób skorzystamy z naszych środków. Najlepszym rozwiązaniem jest jednorazowa wypłata 25% środków. Pozostałe będą wypłacane co miesiąc przez 10 lat. W ten sposób unikniemy podatku od zysków kapitałowych. Jak widać, pracownicze programy kapitałowe są bardzo interesującym rozwiązaniem. Dołączając do takiego programu możemy skutecznie zwiększyć nasze oszczędności, które przydadzą się jesienią naszego życia.