Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Co warto wiedzieć o odzieży ochronnej i roboczej?

Odzież robocza oraz odzież ochronna to pojęcia, których bardzo często używa się zamiennie. Nie jest to jednak zbyt dobra praktyka, bo zgodnie z przepisami bhp, pojęcia te różnią się między sobą. Niemniej jednak, zarówno odzież robocza, jak i odzież ochronna są niezwykle przydatne. Warto jednak dowiedzieć się, czym właściwie się one charakteryzują. 

Czym jest odzież ochronna?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, czym jest odzież ochronna. Jak się bowiem okazuje, odzież ochronna nie jest tym samym co odzież robocza, o czym wspomniano już na wstępie. Podstawowa różnica między tymi dwoma rodzajami odzieży polega na tym, że odzież ochronna służy do ochrony pracownika, a nie tak jak odzież robocza do ochrony jego prywatnych ubrań. Ciężko jednak stwierdzić, że skoro odzież ta ochrania pracownika, nie ochrania jego odzieży. Jest to jednak raczej skutek uboczny ochrony pracownika. Nie budzi zaś wątpliwości fakt, że na wielu stanowiskach występują poważne zagrożenia.

Może dojść do uszkodzenia skóry pracownika, a także do uszkodzenia jego oczu. Szczególnie niebezpieczne są prace w trudnych warunkach atmosferycznych. Opady śniegu, intensywny mróz lub silny upał mogą bardzo skutecznie utrudnić pracę oraz spowodować wiele zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Dzięki odzieży ochronnej zagrożenia takie będą zdecydowanie mniej prawdopodobne. Nie należy jednak zapominać o przestrzeganiu wszystkich przepisów bhp. Sama odzież ochronna nie daje nam jeszcze gwarancji tego, że do wypadku nie dojdzie. Aby odzież ochronna miała szansę należycie spełniać swoją rolę, musi posiadać odpowiednie certyfikaty.

Więcej informacji: Sprawdź jaką ofertę ma hurtownia BHP Nawigator - odzież ochronna i wiele więcej - sprawdź!

Co należy wiedzieć o odzieży roboczej?

Odzież robocza to nic innego jak odzież, która ma za zadanie uchronić odzież osobistą pracownika przed zniszczeniem. Zniszczenie mogłoby przybrać różną formę. Najpowszechniejsze są zabrudzenia, ale również uszkodzenia mechaniczne. Nie ulega wątpliwości, że odzież robocza może być zakładana na odzież prywatną pracownika lub też zamiast odzieży prywatnej pracownika. Warto mieć tego świadomość. Na stanowisku pracy występuje bardzo wiele potencjalnych zagrożeń, przed którymi taka odzież może nas ustrzec.

Bez tego niestety odzież może nie spełniać należycie roli, do której została stworzona. Należy zaznaczyć, że odzież robocza to również odzież zawodowa. Odzieżą roboczą będą więc ubrania charakterystyczne dla poszczególnych zawodów. Mowa tu między innymi o fartuchach kucharskich czy cukierniczych. Jeżeli odzież robocza ma nam służyć przez długi czas, powinna być wysokiej jakości. Pracownik bardzo często ma wpływ na to, jak będzie wyglądała jego odzież. Nierzadko otrzymuje on bowiem pieniądze od pracodawcy na taką odzież, ale zakupu i wyboru ma dokonać samodzielnie. Warto więc wybierać ubrania z materiałów wysokiej jakości, które są trwałe. Na pewno dobrze byłoby przyjrzeć się odzieży pod kątem koloru. Im jaśniejsza odzież, tym szybciej może ona ulec różnego rodzaju zabrudzeniom. Warto także zadbać o to, aby odzież robocza była po prostu wygodna.