Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Gliwice – dlaczego warto tu zamieszkać?

Gliwice nie są tak dużym miastem, jak stolica województwa śląskiego - Katowice, ale prężnie się rozwijają, co zachęca do osiedlenia się tu na stałe. Jak podkreślają gliwiczanie - miasto ma wiele do zaoferowania każdemu, zarówno osobom poszukującym ciekawej pracy, jak i spokoju na łonie natury. To połączenie - atrakcyjnego rynku pracy i licznych terenów zielonych - sprawia, że miasto wybiera wiele rodzin. Poznajmy wszystkie zalety Gliwic i zobaczmy, dlaczego warto tu zamieszkać!

Gliwice - miasto o wielkich możliwościach

Mimo że Gliwice nie są miastem wojewódzkim, to w skali kraju plasują się w pierwszej dwudziestce największych ośrodków miejskich, zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności. Położone na Wyżynie Śląskiej, nad rzeką Kłodnicą zachwycają dużą ilością parków, dobrą komunikacją i ofertą edukacyjną na wysokim poziomie. Nieprzypadkowo też rośnie zainteresowanie ofertami nieruchomości w tym mieście, dlatego mieszkania i domy na sprzedaż w Gliwicach cieszą się coraz większą popularnością!

Gliwiczanie kochają swoje miasto!

Kto może najbardziej obiektywnie i miarodajnie ocenić poziom życia w danym miejscu? Oczywiście jego mieszkańcy, którzy znają swoje miasto najlepiej. Spędzają w nim każdy dzień, poznali jego mocne i słabe strony, możliwości rozwoju. W przypadku Gliwic mieszkańcy nie mają wątpliwości, że żyją w ciekawym miejscu - potwierdza to badanie przeprowadzone przez CBOS. Wykonane w 2018 roku pokazało, że zdecydowana większość gliwiczan pozytywnie ocenia swoje miasto! Mieszkańcy czują się tu bezpieczni (tak orzekło aż 90% ankietowanych), są zadowoleni z komunikacji miejskiej (76%) i tego, jak wygląda miasto (75%).

Gliwice - piękna różnorodność

Gliwice to miasto z ciekawą historią, założone już w XIII wieku, co czyni je jednym z najstarszych miast na Górnym Śląsku. Zachwyca wyjątkowej urody architektura, zwłaszcza kwadratowy rynek z zabytkowym ratuszem. Stare Miasto jest prawdziwą perełką - otoczone przemyślanym układem ulic z zadbanymi kamieniczkami, zachęca do spacerowania.

Jak wspomnieliśmy, mimo że miasto jest dość duże, to zapewnia dostęp do wielu terenów zielonych. Dzięki temu, że jest położone na skraju aglomeracji śląskiej, nie czuć tu tak dużego przeludnienia, jak w innych górnośląskich miastach. Łatwo tu odpocząć, czy to zwiedzając Stare Miasto, czy przebywając w jednym z wielu miejskich parków. W mieście nie brakuje boisk, pływalni, stadionów, czyli miejsc, w których można zregenerować się fizycznie. Są tu też instytucje kultury (galerie sztuki, kina, teatr), co zapewnia dostęp do różnego rodzaju rozrywki.

Gliwice - tu toczy się życie

Ostatnie lata to dla Gliwic świetny czas w obszarze inwestycyjnym, co w konsekwencji sprawiło, że miasto jest dziś jednym z najnowocześniejszych ośrodków aglomeracji śląskiej. Powstało tu wiele przedsiębiorstw z różnych dziedzin gospodarki. Ogromne znaczenie w tym kontekście miały nakłady finansowe w infrastrukturę drogową. To tu krzyżują się kluczowe dla całego kraju autostrady A1 i A4. Łączą zachód i południe (Wrocław, Kraków, granica z Czechami) z północą Polski. W zasięgu są też wszystkie najważniejsze miasta regionu - błyskawicznie się do nich dostaniemy za sprawą Drogowej Trasy Średnicowej. Nie zapominajmy też, że Gliwice to istotny - nie tylko regionalnie - ośrodek naukowy, akademicki oraz przemysłowy. W ogromnej mierze wpływa to na jego wzrastającą innowacyjność i dynamikę rozwoju.

Powodów, dla których warto zamieszkać w Gliwicach, jest naprawdę dużo. Każdy z nich wartościowy. Jeśli więc myślimy o zmianie miejsca zamieszkania, nie zapominajmy o tym górnośląskim mieście.