Jak magazynować energię pozyskaną z fotowoltaiki

Ilość produkowanej przez nas energii najczęściej zależy od ilości dostępnej energii słonecznej. Zimą panele słoneczne są mniej wydajne i produkują mniej prądy, przez co ciężko jest pokryć zapotrzebowanie energetyczne budynku. Jednak latem mamy styczność z nadprodukcją paneli. Warto więc wiedzieć, że nadwyżki energii można zagospodarować. Istnieje na to wiele sposobów. Poniżej opiszemy ten najbardziej popularny.

Magazynowanie energii dzięki net-metering

Najłatwiejszym i najbardziej popularnym sposobem na magazynowanie energii jest oddawanie jej do sieci w ramach umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym. Z net-meteringu mogą korzystać nawet osoby prywatne, która produkują prąd na własne potrzeby. Taka metoda wymaga montażu licznika dwukierunkowego, który mierzy ilość oddawanej i pobieranej energii. Nadwyżki są więc automatycznie oddawane do sieci.

Rozliczenie najczęściej odbywa się w formie bilansowej. Nadwyżki prądu można więc odebrać, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba. Jeżeli oddasz do sieci 1 kWh, będziesz mógł odebrać 0,8 kWh, jeśli instalacja ma moc do 10 kW, albo 0,7 kWh, jeśli instalacja ma moc powyżej 10 kW. Czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne? Jeżeli odpowiednio dobierzesz parametry instalacji fotowoltaicznej możesz obniżyć rachunki za prąd nawet o 90%! Niektórzy decydując się na magazynowanie energii na własną rękę. Jak to wygląda?

Magazynowanie energii dzięki instalacji off-grid

Najczęściej wybieraną instalacją fotowoltaiczną jest on-grid. Jest ona podłączona do sieci elektroenergetycznej. Można jednak zdecydować się na instalację off-grid. W takiej sytuacji odprowadzanie nadwyżek prądu do sieci jest niemożliwe. Wykorzystuje się więc akumulatory, które są w stanie magazynować energię.

Akumulatory posiadają określone parametry oraz pojemność. Można z nich korzystać w momencie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie daje rady sprostać zapotrzebowaniu energetycznego budynku. Zazwyczaj właściciele decydują się na akumulatory kwasowo-ołowiowe oraz litowo-jonowe. Niektórzy preferują akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które mają dłuższy okres użytkowania, są bezpieczniejsze i wydajniejsze.

Posiadając moduły fotowoltaiczne, akumulatory, regulator ładowania oraz inwerter wyspowy możecie uniknąć strat energii związanych z korzystaniem z net-meteringiem. Konieczne jest jednak wprowadzenie kilku rozwiązań, przez co sam koszt inwestycji jest wyższy. Wydłuża to okres zwrotu inwestycji. Jednak często instalacja off-grid jest konieczna, ponieważ budynek nie posiada dostępu do publicznej sieci energetycznej. Tu znajdziesz specjalistów od fotowoltaiki https://ekoi.pl/

Czy magazynowanie energii się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne w okresie zimowy potrafią być mniej wydajne. Nie mogą wtedy spełnić zapotrzebowania energetycznego budynku. Dlatego konieczne jest korzystanie z nadwyżek energetycznych. Jaka metoda jest najbardziej opłacalna? To zależy od wielu czynników. Zakup akumulatorów jest sporym kosztem, jednak często niezbędnym, aby móc efektywnie korzystać z fotowoltaiki.