Jak odratować dom po pożarze?

Ogień jest niebezpiecznym i trudnym do opanowania żywiołem. Trawi wszystko, co napotka na swej drodze. Skala zniszczeń, jakie wywołują pożary, może być ogromna. Widok pogorzeliska jest traumatycznym przeżyciem, a samodzielna próba jego uprzątnięcia może wiązać się z dużym niebezpieczeństwem. Warto zatem skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w tej dziedzinie.

Jak powstaje pożar?

Pożar jest to niekontrolowany proces rozprzestrzeniania się ognia, który nastąpił samoczynnie w miejscu i czasie do tego nieprzeznaczonym. Powoduje zagrożenie zdrowia i życia, a także straty materialne. W sytuacji, kiedy dochodzi do pożaru, musiał nastąpić tzw. trójkąt spalania, wraz z zaistniałą między nimi reakcję.

Do trójkąta spalania zalicza się:

 1. Źródło energii termicznej – to czynnik inicjujący zapłon, podtrzymujący proces spalania.
 2. Materiał palny – dowolna substancja bądź materiał, który ulega spalaniu.
 3. Utleniacz – innymi słowy tlen znajdujący się w powietrzu bądź substancja, która zwiększa proces utleniania.

Wśród czynników odpowiedzialnych za powstawanie pożarów można wyróżnić przyczyny naturalne i działania ludzkie. Pierwsze z nich to np. wyładowania atmosferyczne, drugie z kolei odnosi się do działań, niedopatrzeń czy zaniedbań ludzkich.

Ozonowanie po pożarach

 

Co najczęściej powoduje pożar w domu?

Pożary, które powstają w domu, najczęściej są spowodowane działaniem człowieka. O wiele rzadziej do pojawienia się ognia przyczyniają się pioruny czy pożar w sąsiedztwie.

Do najczęściej spotykanych przyczyn występowania pożarów należą:

 • zaprószenie ognia;
 • pozostawienie bez nadzoru zapalonych świec zapachowych;
 • wzniecenie ognia przez dzieci;
 • niewłaściwe używanie substancji łatwopalnych;
 • pozostawienie bez kontroli kuchenki gazowej z włączonym palnikiem;
 • pozostawianie włączonych urządzeń elektrycznych, które nie są dostosowane do ciągłej pracy;
 • niewłaściwe użytkowanie urządzeń grzewczych;
 • przechowywanie łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ognia;
 • awaria instalacji elektrycznych;
 • nieodpowiednio przeprowadzany remont z użyciem sprzętu powodującego iskry;
 • wypalanie traw, spalanie odpadów lub suchych liści w pobliżu zabudowań.

Kiedy konieczna jest rozbiórka budynku?

Niestety w niektórych przypadkach może okazać się, że pożar był na tyle niszczycielski, że konieczna będzie rozbiórka budynku. Najczęściej jest to spowodowane uszkodzeniami ścian nośnych lub konstrukcji. Wszystko zależne jest od opinii ekspertów.

O tym, czy dom będzie nadawał się do ponownego użytkowania po gruntownej odbudowie, czy też należy go rozebrać, decyduje inspektor budowlany. To on prowadzi dokładne oględziny budynku, sprawdzając uszkodzenia: dachu, stropów oraz ścian nośnych. Dokonuje oceny czy dana nieruchomość grozi zawaleniem, jeśli tak jest, inspektor zarządza rozbiórkę.

 

Ozonowanie po pożarach

Jak oczyścić budynek po pożarze?

Po ugaszeniu pożaru należy jak najszybciej uprzątnąć budynek. Chcąc rozpocząć prace porządkowe, konieczne jest uzyskanie zezwolenia od straży pożarnej, ponieważ przebywanie w takim miejscu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Sprzątanie będzie możliwe po ocenieniu strat przez rzeczoznawcę i uznaniu budynku, za bezpieczny w dalszym użytkowaniu.

Czyszczenie po pożarach musi odbywać się w specjalnych maskach ochraniających układ oddechowy. To bardzo ważne, ponieważ unoszące się toksyny i szkodliwe substancje stanowią poważne zagrożenie. Uprzątnięcie pogorzeliska jest bardzo trudne, czasochłonne i niebezpieczne, dlatego taką usługę warto zlecić profesjonalnym firmom. Szkodliwe substancje wydobywające się np. ze sprzętów AGD i RTV, można skutecznie zabezpieczyć i zneutralizować, jedynie z pomocą odpowiednich środków i sprzętu. Kolejnym niebezpieczeństwem jest wszechobecna sadza, której należy pozbyć się jak najszybciej. Ważne jest dokładne i staranne oczyszczenie całej powierzchni wraz ze sprzętem i innymi przedmiotami, które znajdują się w budynku. Dużym zagrożeniem jest również obecność dymu lub jego zapachu. Czyszczenie po pożarach wiąże się z dużą traumą i niesie za sobą spore ryzyko zdrowotne, dlatego najlepiej powierzyć te czynności profesjonalnej firmie.

Jak należy przygotować się do sprzątania po pożarze?

W budynku, w którym doszło do pożaru, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Obowiązkowo należy chronić drogi oddechowe, oczy i skórę przed szkodliwością związków chemicznych. W tym przypadku konieczna będzie odpowiednia odzież ochronna. Dom należy dokładnie wywietrzyć, oczyścić oraz wynieść wszystkie sprzęty, meble czy przedmioty. W dalszej kolejności trzeba usunąć pozostałości sadzy, nadpalone parkiety, panele, boazerię czy tapety. Konieczne będzie zneutralizowanie nieprzyjemnego zapachu spalenizny oraz pozbycie się szkodliwych bakterii, drobnoustrojów i toksycznych związków. W tym przypadku musi być zastosowany specjalistyczny sprzęt, posiadający atesty oraz odpowiednie środki chemiczne. Cały proces uprzątnięcia pogorzeliska jest bardzo niebezpieczny, dlatego najlepiej zlecić takie działanie specjalistycznej firmie z dużym doświadczeniem.

Dlaczego warto wynająć specjalistów w tej dziedzinie?

Sam widok pogorzeliska wywołuje silne emocje, ponadto wszechobecność nieprzyjemnego zapachu dymu czy sadzy stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Właśnie dlatego kompleksową usługę czyszczenia po pożarach, warto zlecić profesjonalistom. Dysponują oni odzieżą ochronną, specjalistycznym sprzętem oraz wysokiej jakości środkami chemicznymi. Ich praca będzie wiązała się nie tylko z dokładnym uprzątnięciem i dezynfekcją, ale również zabezpieczeniem niebezpiecznych substancji czy wywozem odpadów. Dodatkowo firmy te stosują ozonowanie po pożarach, czyli najskuteczniejszą metodę usuwania wszelkich bakterii i drobnoustrojów oraz przykrego zapachu. Ozon jest w stanie dotrzeć wszędzie, dlatego po zakończeniu całego procesu mamy pewność, że budynek jest w pełni bezpieczny.

Pożary to niebezpieczne zjawiska, które wywołują dużą skalę zniszczeń. Profesjonalne uprzątnięcie pogorzeliska jest możliwe jedynie przy użyciu odpowiednich sprzętów i środków chemicznych. Warto zatem oszczędzić sobie traumatycznych przeżyć i zlecić kompleksowe uprzątnięcie budynku specjalistycznej firmie, takiej jak Vector:

Strona WWW: https://vector-uslugi.pl/

Telefon: 725 392 578

E-mailTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź (realizacje na terenie całego kraju)