muzycy – zdjęcie grupowe na schodach Wrocław Baroque Ensemble (fot. materiały organizatora)

Edith Stein, znana także jako Teresa Benedykta od Krzyża, była fascynującą postacią, jedną z najważniejszych dwudziestowiecznych filozofek. W 80. rocznicę śmierci tej wyjątkowej intelektualistki, we współpracy z wrocławskim samorządem, przypominamy jej życie i dzieło. 6 sierpnia w ruinach teatru Victoria odbędzie się koncert „Gwiazda Europy”.

Gliwice, a właściwie: Gleiwitz, to miasto, w którym, mieszkali rodzice Edith Stein. Na starym cmentarzu żydowskim przy ul. Na Piasku spoczywają jej krewni. Sama Edith Stein urodziła się we Wrocławiu, a wrocławscy radni ogłosili 2022 rok Rokiem Edyty Stein. Miasto Gliwice włącza się w te obchody.

Życie Stein było niezwykłe: urodzona w żydowskiej rodzinie przeszła na katolicyzm i wstąpiła do zakonu. Studiowała u wielkiego Edmunda Husserla, twórcy fenomenologii. Wróżono jej wspaniałą karierę naukową, jednak ona wybrała życia karmelitanki. W czasie II wojny światowej została aresztowana przez hitlerowców i zamordowana w Auschwitz. Edith Stein jest świętą Kościoła Katolickiego i współpatronką Europy. 80 lat po tych tragicznych wydarzeniach warto pamiętać o duchowej drodze, którą przeszła Edith Stein.

W sobotę 6 sierpnia o godz. 19.00 w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) rozpocznie się koncert „Gwiazda Europy” w wykonaniu solistów, Chóru Narodowego Forum Muzyki oraz Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Na program składają się instrumentalne oraz wokalne dzieła polskich, niemieckich, francuskich i włoskich twórców napisane do tekstów starotestamentowych. Kompozycje te układają się symetrycznie w formę łuku, począwszy od utworów lamentacyjnych i żałobnych, przez muzyczną modlitwę oraz afirmację miłości, by w końcu powrócić do lamentacji i osamotnienia. Misterna konstrukcja programu nie tyle metaforycznie opowiada biografię, ile symbolicznie prezentuje kolejne przemiany duchowe Edyty Stein oraz ich atrybuty: zwątpienie, mądrość, zaślubiny z Bogiem – zapowiadają artyści.

Koncert organizowany przez Miasto Wrocław i Centrum Kultury Victoria będzie biletowany. Szczegółowe informacje będą publikowane na stronie ckvictoria.pl.