Pielęgnacja kota - na co powinniśmy zwrócić uwagę

Nowy członek rodziny w postaci kota zawsze budzi wiele pozytywnych emocji. Aby jednak mruczek miał się u nas dobrze, musimy znać kilka podstawowych zasad. Pielęgnacja czworonożnego przyjaciela opiera się na poprawnym żywieniu, treningu oraz kąpieli. Na co konkretnie musimy zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Żywienie kota - o czym mowa w praktyce?

Aby kot był odpowiednio wypielęgnowany, nie wystarczy sama kąpiel. Żywienie kota to równie istotna część jego życia. Przede wszystkim należy pamiętać, że koty to mięsożercy, w związku z czym dieta wegetariańska zdecydowanie się nie sprawdzi. Te udomowione drapieżniki mają ogromne zapotrzebowanie na białko, a ich układy pokarmowe są przystosowane do szybkiego trawienia. Kot nie musi polować na myszy czy inne gryzonie, ale jego organizm ewolucyjnie został przystosowany do jedzenia mięsa, dlatego musimy zapewnić pupilowi odpowiednie ilości mięsnych posiłków.

Koty to zwierzęta, które charakteryzują się niewielkim pragnieniem. Nie mają raczej w zwyczaju często podchodzić do miski z wodą. Natura przystosowała je bowiem do życia w środowisku ubogim w wodę. Jeśli w organizmie kota jest za mało wody, jego mocz staje się gęstszy, a w układzie moczowym pojawiają się duże ilości piasku lub kamieni, które mogą uszkadzać nerki.

Pielęgnacja kota - podstawowe zasady higieny

Koty są niezwykle porządnymi zwierzętami. Wylizują swoje futro wręcz maniakalnie i poświęcają tej czynności długie godziny w ciągu dnia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których można, a nawet trzeba wykąpać kociego przyjaciela. Oprócz kąpieli kota warto regularnie wyczesywać jego sierść – zwłaszcza jeśli mieszkamy z kotem rasy długowłosej. Konieczne jest też wyczesywanie lub wycinanie kołtunów, a także regularna kontrola stanu zdrowia oczu i uszu. Jeśli oczy kota są załzawione, oczyśćmy je delikatnie wacikiem zwilżonym letnią wodą. Jeśli oczy ropieją, niezwłocznie udajmy się do weterynarza.

Uszy kota wycierajmy w razie potrzeby suchym, bawełnianym wacikiem. Pamiętajmy, by nie wkładać niczego w głąb ucha - lepiej wytrzeć tylko te części uszu, które możemy zobaczyć. Regularnie kontrolujmy stan zębów kota – powinny być czyste i bez żadnych osadów. Z kolei zdrowe dziąsła mają różowy odcień. Aby pazury kota nie były za długie, ustaw w domu dobry, solidny drapak. Kot będzie „piłować” na nim pazury i jednocześnie oszczędzi meble czy ściany. Zabawa to również część pielęgnacji. Mentalne wyżycie się na myszce z piórkiem pozwoli zwierzęciu na bycie bardziej zrównoważonym i spokojnym w trakcie nocy. Sklep zoologiczny online Zoox.