Co powinien posiadać każdy gabinet stomatologiczny?

Wizyta w gabinecie stomatologicznym to dla wielu ludzi wizyta pełna obaw i stresu. Na atmosferę podczas leczenia ma wpływ nie tylko podejście dentysty, ale także to, jak wyposażony jest jego gabinet. W dobrze zaopatrzonym i nowoczesnym miejscu pacjent zwykle czuje się nieco bezpieczniej. Co powinno znaleźć się w gabinecie dentystycznym?

Fotel – podstawa każdego wyposażenia

Najważniejsze miejsce w gabinecie stomatologicznym to unit. Składa się na niego fotel dentystyczny, lampa, spluwaczka oraz urządzenia, którymi lekarz pracuje w jamie ustnej pacjenta. Fotel powinien być wyposażony w takie udogodnienia jak regulowanie kąta nachylenia oparcia, a także wysokości całego siedziska.

Na konsoli lekarskiej muszą znajdować się urządzenia służące m.in. do borowania czy osuszania zębów. Wyposażenie unitu pozwala na komfortową pracę przy pacjencie bez konieczności dalekiego sięgania po narzędzia. Całe stanowisko musi być odpowiednio podłączone do zasilania i dostępu do wody.

Przy unicie znajduje się także stolik asystenta stomatologicznego. Asystent w razie potrzeby podaje dentyście wszelkie potrzebne narzędzia, których specjalista nie ma pod ręką.

Wszelkie potrzebne narzędzia dentystyczne

Wśród najpotrzebniejszych narzędzi dentystycznych znajdują się m.in. lusterka, ekskawatory, zgłębniki, pęsety czy nakładacze. Dzięki nim stomatolog może oceniać stan zębów, a także nakładać plomby czy ściągać kamień nazębny. Im więcej takich narzędzi posiada, tym lepiej.

Miejsce do sterylizacji narzędzi

Gabinet stomatologiczny nie może funkcjonować bez miejsca do sterylizacji narzędzi. To właśnie dzięki niemu umożliwia bezpieczne i higieniczne korzystanie z usług lekarza wielu pacjentom. Zwykle do tej procedury używa się sterylizatorów parowych. Poza tym potrzebne jest miejsce do mycia narzędzi, ponieważ dopiero oczyszczone elementy mogą trafić do sterylizatora.

Stanowisko asystenta stomatologicznego

Asystent stomatologiczny powinien mieć na swoim stanowisku wszelkie narzędzia, które podaje lekarzowi. Poza tym musi posiadać produkty potrzebne do przygotowania odcisków dentystycznych czy plomb, których używa następnie specjalista. W gabinecie nie może zabraknąć także środków znieczulających czy leków.

Kompletne wyposażenie gabinetu stomatologicznego jest bardzo kosztowne. Warto wybierać narzędzia z najwyższej półki, aby móc świadczyć wysokiej jakości usługi i jak najlepiej pomagać pacjentom.

Po wyposażenie gabinetu stomatologicznego zapraszamy do Medinstruments.