Jak powinna wyglądać wyprawka dziecka do szkoły?

Rodzice potrafią stresować się pierwszym dniem szkolnym bardziej niż ich dzieci. Nowe środowisko, znajomi i jedna z pierwszych rozłąk na tak długo. Jak przygotować pociechę do tak dużej zmiany w ich życiu i jakie przedmioty przydadzą się najbardziej podczas zdobywania nowej wiedzy?

Co powinna zawierać wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty?

Rozpoczęcie roku szkolnego dla młodych rodziców to okres stresujący. Dziecko trafi po raz pierwszy do nowego miejsca, które będzie wymagało od niego bycia przygotowanym na różne scenariusze. Zadaniem opiekunów jest zakup wyprawki, która to umożliwi. Nauka pisania, liczenia czy języka obcego wymaga odpowiednich narzędzi i książek.

O liście potrzebnych podręczników i zeszytów ćwiczeń dowiedzieć można się podczas zebrań rodzicielskich. Aby ułatwić życie rodzicom, organizowane są one jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Lista niezbędnych rzeczy do stworzenia wyprawki do pierwszej klasy obejmuje:

  • buty do szkoły – w niektórych szkołach wymagane jest obuwie o jasnej podeszwie;
  • przybory plastyczne – plastelina, farby akwarelowe, pastele olejne, zestaw kredek ołówkowych i świecowych, blok techniczny i rysunkowy, farby plakatowe;
  • zeszyty i książki – w pierwszych klasach cienkie zeszyty 16-kartkowe są zazwyczaj całkowicie wystarczające;
  • przybory matematyczne i akcesoria do pisania – ekierka, kątomierz, linijka, gumka do mazania, cyrkiel, temperówka, nożyczki, długopis, ołówek;
  • worek na kapcie lub strój na wf – istnieją szkoły, które akceptują jedynie klapki/kapcie jako buty na zmianę;
  • piórnik – zakupione przybory nie powinny być umieszczone luzem w tornistrze;
  • plecak – najlepiej ergonomiczny, o właściwych rozmiarach (częstym błędem jest kupowanie zbyt dużego);
  • śniadaniówka – chociaż szkoła będzie najprawdopodobniej zawierała stołówkę, lepiej spakować dziecku awaryjne kanapki lub owoce i warzywa;
  • bidon – dostęp do wody/napojów jest bardzo ważny, dzieci w szkole pozostają aktywne fizycznie i są narażone na odwodnienie.

Jak przygotować dziecko do szkoły – lista rzeczy obejmuje więcej niż kupno zeszytu i tornistra

Przygotowanie pierwszaka do nauki w szkole jest czymś więcej niż samym zakupem wyprawki szkolnej. Dziecko idące do pierwszej klasy może przerażać obecność starszych uczniów czy wizja uczenia się drugiego języka. Rodzice muszą zapewnić swoje pociechy, że są bezpieczne i zawsze mogą liczyć na pomoc oraz wsparcie.

Przed udaniem się na zakupy warto sprawdzić, jakie przybory szkolne wchodzą w skład rzeczy niezbędnych do stworzenia idealnej wyprawki dla pierwszoklasisty. Dzięki temu dziecko nie zostanie niczym zaskoczone podczas nowej przygody!

Po artykuły dla dzieci wejdź na Omy.