Kiedy jest dobry czas, by sprzedać mieszkanie?

Planujesz sprzedaż mieszkanie na Śląsku, ale zastanawiasz się, czy już przyszedł na to dobry moment. To zrozumiałe, że chcesz uzyskać za nieruchomość najlepszą cenę, a te zmieniają się w czasie. Jak więc do tego podejść? Kiedy jest najlepszy czas na wystawienie oferty? Sprawdź, na co zwracać uwagę i jakimi kryteriami się kierować.

Pora roku idealna na sprzedaż mieszkania

Popyt na mieszkania zależy nie tylko od aktualnej sytuacji finansowej w kraju, ale także od pory roku. Zgodnie ze statystykami najwięcej lokali sprzedaje się wiosną i jesienią. Trudno wskazać konkretne powody, dla których tak się dzieje, jednak większość osób rozpoczyna poszukiwania nowego lokum właśnie w jesiennych lub wiosennych miesiącach.

Czy to oznacza, że zimą i latem nie warto podejmować żadnych kroków mających na celu sprzedaż mieszkania na Śląsku? Nie, ponieważ trzeba mieć świadomość, że jest to proces, który zwykle musi trochę potrwać. Przyjmuje się, że od momentu wystawienia oferty do podpisania aktu notarialnego z nabywcą najczęściej mijają około 3-4 miesiące.

Oczywiście jest to uśredniony czas, może się więc zdarzyć, że Twoje mieszkanie sprzeda się „na pniu”, ale może również przez dłuższy czas nie znaleźć kupca. Wiele zależy od jego specyficznych cech, czyli:

  • lokalizacji,
  • ceny,
  • wielkości i układu pomieszczeń (kawalerki sprzedają się najszybciej),
  • standardu wykończenia,
  • skuteczności działania biura nieruchomości.

Co zrozumiałe, mieszkania w niższych cenach i świetnych lokalizacjach rozchodzą się znacznie szybciej. Nie oznacza to jednak, że pozostałe oferty będą miesiącami wisieć na tablicy ogłoszeń bez szansy na wzbudzenie zainteresowania.

Rok 2022 to czas, w którym na rynku nieruchomości panuje spory ruch. Jeśli zatem planujesz sprzedaż mieszkania, warto to zrobić właśnie teraz, ponieważ można liczyć na dobrą cenę.

Jak sprzedać mieszkanie szybciej?

Wspomniane 3-4 miesiące oczekiwania na znalezienie kupującego to średni czas wynikający ze statystyk prowadzonych przez biura nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć działań, które przyspieszą „podpisanie papierów”. Przede wszystkim warto odpowiednio przygotować lokal do sprzedaży. Tak, aby już podczas prezentacji miał szansę wzbudzić zainteresowanie potencjalnych klientów.

Nie chodzi o przeprowadzanie w nim generalnego remontu. Najczęściej takie działanie się nie opłaca, ponieważ wydatki poniesione na materiały budowlane i koszt zatrudnienia fachowców rzadko mają szansę zwrócić się w wyższej cenie lokalu.

Nie musisz więc zrywać podłóg czy wymieniać instalacji. Zawsze jednak warto odmalować ściany. Ten niewielki i niezbyt wymagający zabieg sprawi, że nawet stare mieszkanie w standardzie rodem z PRL będzie się prezentowało bardziej świeżo.

Rekomendowaną praktyką jest również usunięcie wszelkich rzeczy osobistych. Nawet jeśli masz zamiar sprzedaż lokal z wyposażeniem, na przykład z meblami, zadbaj o to, by ze ścian i szafek zniknęły wszystkie obrazki, zdjęcia, bibeloty. Weź pod uwagę, że to, co podoba się Tobie, niekoniecznie przypadnie do gustu potencjalnym klientom.

Biuro nieruchomości — czy warto skorzystać?

Dobrym pomysłem podczas sprzedaży mieszkania na Śląsku jest również skorzystanie z pomocy biura nieruchomości. Dzięki temu możesz sfinalizować transakcję znacznie szybciej, a ponadto oszczędzić sporo wysiłku. Nie musisz na przykład osobiście umawiać się z zainteresowanymi osobami na prezentację lokalu. Zyskasz także pomoc podczas dopełniania formalności, jeśli już dojdzie do sprzedaży. To spore ułatwienie — warto z niego skorzystać.