Czego potrzebujesz do stworzenia szopki bożonarodzeniowej?

Boże Narodzenie stanowi niezwykle ważny czas dla chrześcijan w różnych zakątkach świata. To właśnie w tym okresie wierni przygotowują się na powtórne przyjście Zbawiciela – nie tylko oddają się religijnej refleksji, ale i ozdabiają mieszkania. Jednym z elementów takich dekoracji jest szopka bożonarodzeniowa – zwyczaj jej budowania jest zakorzeniony w tradycji i pozwala wdrożyć członków rodziny w świąteczną atmosferę. Jeśli pragniecie go aktywnie kultywować, przychodzimy z pewnymi wskazówkami! Dowiedz się, czego potrzebujesz do stworzenia szopki bożonarodzeniowej.

Budowanie szopki bożonarodzeniowej – skąd pochodzi ta tradycja?

Co ciekawe, tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych oraz ich wystawiania sięga aż IV wieku. Rozwinęła się ona, kiedy mediolański edykt sprawił, że chrześcijaństwo przestało być prześladowaną religią, a dzień 25 grudnia stał się kościelnym świętem. W tamtym czasie cesarzowa Helena nakazała zbudowanie marmurowego żłobka w grocie – miał on być swego rodzaju upamiętnieniem narodzin Jezusa Chrystusa. Potem przebudowano grotę na stajenkę i umieszczono w niej między innymi figurki Świętej Rodziny. Taką zmianę zawdzięczamy św. Hieronimowi.

Warto jednak zaznaczyć, że za twórcę szopki bożonarodzeniowej uznawany jest św. Franciszek z Asyżu. Zorganizował on pierwszą na świecie żywą szopkę – miało to miejsce w 1223 roku. Dzięki niemu zainscenizowano wydarzenia z Betlejem, co zachęciło kolejnych wiernych do utrzymywania i rozwijania tej tradycji.

Tworzenie bożonarodzeniowej szopki – co jest potrzebne?

Obecnie wielu chrześcijan tworzy własne szopki bożonarodzeniowe – pozwala to nie tylko udekorować dom w niezwykły sposób, ale i spędzić wyjątkowy czas w rodzinnym gronie. Budowanie szopki sprawia niemałą radość nie tylko najmłodszym członkom rodziny, ale i dorosłym! Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć szopkę bożonarodzeniową, potrzebujesz kilku rzeczy, o których wspominamy poniżej.

Materiały do wykonania szopki bożonarodzeniowej

Nie ma informacji na temat tego, jak dokładnie wyglądało miejsce narodzin Jezusa – mamy tutaj dużą dowolność, projektując szopkę. Możemy stworzyć dekorację ukazującą m.in. lokalny krajobraz. Innym rozwiązaniem jest przedstawienie jaskini – w tym celu należy skleić ze sobą mniejsze lub większe kamienie.

Najpopularniejsze są jednak szopki bożonarodzeniowe wykonane z drewna. Do tego celu zdecydowanie polecamy drewno balsa. Jest ono miękkie i łatwe w obróbce, a jednocześnie wytrzymałe, dlatego będzie idealne to tworzenia szopki. Co więcej, można je łatwo zabarwić poprzez wodorozcieńczalne farby – możemy je wykorzystać nie tylko do tworzenia szopki, ale i pozostałych elementów, takich jak ławki czy stoły.  

Figurki Świętej Rodziny i otoczenia

Wyjątkowego charakteru bożonarodzeniowej szopce nadają figurki Świętej Rodziny oraz pozostałych postaci, wykonujących zróżnicowane zawody. Mogą one przybierać różne wielkości oraz być wykonane z odmiennych materiałów. Zdecydowanie warto umieścić je w naszej szopce. Wśród możliwości możemy wymienić zakup gipsowych figurek i samodzielne ich pomalowanie przy użyciu akwarelowych farb bądź wybór gotowych wyrobów. Wyjątkowe rozwiązanie stanowią ruchome figurki!

Ruchoma szopka w Holyart sprawi, że mieszkanie zostanie wypełnione wyjątkową, świąteczną atmosferą. Sprawdź wysokiej jakości produkty włoskiego rzemiosła – zostały one wykonane ręcznie, dlatego każdy egzemplarz jest niepowtarzalny!

Otoczenie szopki – sianko, gałązki i dzika trawa

Realistyczne otoczenie szopki możemy stworzyć przy pomocy naturalnych materiałów. Wykorzystując małe, proste gałązki – można je zebrać np. podczas spaceru, jednak należy pamiętać, aby zbierać tylko te, które znajdują się już na ziemi – można doskonale udekorować zarówno wnętrze, jak i krajobraz otaczający szopkę. Do wypełnienia wnętrza sprawdzi się również sianko. Dzika trawa bądź mech przydadzą się natomiast jako strzecha.

Pozostałe rzeczy do tworzenia szopki bożonarodzeniowej

Należy pamiętać, że dekoracja szopki bożonarodzeniowej zależy od naszej wyobraźni oraz możliwości. Oprócz wymienionych wcześniej elementów, możemy do tego wykorzystać m.in. igły drzew iglastych czy żwirek. A jeśli chodzi o akcesoria, które pomogą nam w wycinaniu i mocowaniu tych elementów oraz ozdabianiu całości, niezbędne będą nożyczki, nożyk oraz klej. Warto zaopatrzyć się również w różnego rodzaju farbki oraz pigmenty, a także pędzelki – do malowania oraz rozprowadzania kleju, dlatego najlepiej, gdybyśmy posiadali zarówno większe, jak i mniejsze ich rozmiary.

Tworzenie szopki bożonarodzeniowej w gronie rodzinnym przynosi ogromną radość. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą stworzyć wyjątkową dekorację, która podkreśli magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia!