Jaki napęd wybrać do bramy garażowej segmentowej?

Napęd do bram to ważny element każdego garażu. Pozwala otwierać lub zamykać bramę za pomocą specjalnych siłowników, do których podłączona jest konstrukcja umożliwiająca jej ruch. Umożliwia to szybki wjazd lub wyjazd samochodu. Sterowanie napędem jest możliwe za pomocą małego pilota lub zaprogramowanych ustawień. Odpowiednio dopasowany napęd zapewni wygodę i funkcjonalność.

Jakie są rodzaje napędów?

Wybierając napędy do bram, należy zwrócić uwagę na dostosowanie go do rodzaju bramy. Najczęściej w przydomowych garażach stosuje się:

  • Brama garażowa segmentowa

Jak sama nazwa wskazuje, brama segmentowa, składa się z kilku segmentów połączonych ze sobą, które poprzez zastosowanie odpowiedniego napędu, unoszą się do góry i układają na konstrukcji umieszczonej bezpośrednio pod dachem. Pozwalają zaoszczędzić miejsce w garażu, jak również przed nim. Są również bardzo bezpieczne, ponieważ w trakcie ich unoszenia ryzyko związane z uszkodzeniem osób postronnych jest maksymalnie zminimalizowane. 

  • Brama garażowa uchylna/płytowa

Uchylny system otwierania bramy garażowej opiera się na podnoszeniu całych drzwi garażowych do góry i umieszczaniu ich pod dachem garażu. Co ważne - ten rodzaj bramy wymaga dużo większej wolnej przestrzeni przed garażem. Konieczne jest również posiadanie odpowiednio długiego podjazdu, który będzie umożliwiał zatrzymanie się samochód przed bramą, bez powodowania kolizji. Należy również zachować ostrożność podczas otwierania bramy. Podczas jej pracy osoby znajdujące się w pobliżu powinny odsunąć się na bezpieczną odległość. 

  • Brama garażowa rolowana

Jej konstrukcja przypomina roletę. Sprawia to, że brama zajmuje mało miejsca pod dachem garażu. Jest to praktyczne rozwiązanie szczególnie w przypadku małych przestrzeni. 

Segmentowa brama garażowa - jaki napęd będzie najlepszy?

Do bramy segmentowej, najczęściej wykorzystywanej w garażach, pasuje każdy rodzaj napędu. Należy jedynie zwrócić uwagę na to, żeby jego siłownik był dostosowany do wielkości i ciężaru skrzydła bramy. Mechanizm działania może opierać się na zastosowaniu łańcucha lub paska. Łańcuch wymaga częstszej konserwacji i regularnego smarowania. Dodatkowo jest głośniejszy i wyraźnie słychać jego pracę. Lepszym rozwiązaniem będzie mechanizm z paskiem, ponieważ działa o wiele ciszej. W wielu przypadkach może być również szybszy od łańcuchowego. W zależności od dostępnej przestrzeni napęd może być zastosowany zarówno z boku bramy, jak i u góry. Odpowiednie dopasowanie napędu z pewnością ułatwi korzystanie z garażu.