W czasie minionego weekendu gliwiccy policjanci zatrzymali 13 sprawców różnych przestępstw. Wśród nich byli podejrzani o kradzieże, bójkę uliczną, groźby karalne, przestępczość narkotykową, łamanie sądowych zakazów, kierowanie pojazdem mimo cofniętych uprawnień oraz niszczenie mienia. Zatrzymano również jednego nietrzeźwego kierowcę. Na wniosek policji i prokuratury, sąd aresztował dwie osoby podejrzane o przemoc domową. Za przemoc psychiczną prokurator objął 23-letnią podejrzaną dozorem policyjnym i zakazem zbliżania się do matki. W czasie weekendu nasi funkcjonariusze poszukiwali 3 zaginionych małoletnich: 12-latki i 17-latka z Gliwic oraz 14-latka z Knurowa. Poszukiwania zakończyły się happy endem. Funkcjonariusze wyjaśniali przypadek zgonu na jednej z klatek schodowych. Założono jedną niebieską kartę. Zabezpieczano imprezy sportowe. Na drogach doszło do 17 kolizji i jednego wypadku, w którym ucierpiał motocyklista.

Na klatce schodowej w Gliwicach przy ul. Św. Cecylii znaleziono zwłoki nieznanego mężczyzny. Denat nie posiadał dokumentów. Na miejsce przybyła policyjna ekipa dochodzeniowo-śledcza oraz prokurator. Wstępnie ustalono, że do zgonu mężczyzny nie przyczyniły się osoby trzecie. Ustalono też tożsamość zmarłego – to 66-letni mieszkaniec Gliwic.

W piątkowe popołudnie, około godziny 17:00 na ulicy Dworcowej, 20-letnia kierująca osobowym renaultem, wyjeżdżając z ulicy Kłodnickiej, nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo jadącemu 29-letniemu motocykliście. W wyniku zderzenia kierujący jednośladem doznał urazu kończyny dolnej i trafił do szpitala.

Podczas sukcesywnie wykonywanych kontroli trzeźwości, zatrzymano czterech rowerzystów. Zdarzenia miały miejsce w powiecie gliwickim i Gliwicach. Cykliści poruszali się swoimi rowerami po drogach publicznych, mając w organizmie: 62-latek - 2 promile, 43-latek - 2 promile, 45-latek - 1,6 promila, 53-latek - 1,3 promila. Wszyscy zapłacili słone mandaty w wysokości 2,5 tysiąca złotych.

 

Wśród wielu zgłaszanych spraw, w czasie weekendu gliwiccy policjanci wszczęli między innymi dwa dochodzenia w sprawie oszustw dokonanych w wirtualnym świecie. Poniższe przykłady mają stanowić przypomnienie i przestrogę.

Na osiedlu Sikornik pewna 35-latka oferowała (na najpopularniejszym portalu społecznościowym) meble do sprzedaży, jednak wdała się w oszukańczą grę z "kupcem", który wyraził chęć zakupu i wysłania kuriera, ale pod warunkiem opłacenia kosztów wysyłki w kwocie ponad 600 zł. Pokrzywdzona dokonała przelewu i straciła pieniądze.

W Pyskowicach 18-latka oferowała na jednym z bezpłatnych portali ogłoszeniowych wyposażenie sportowe. W tym przypadku osoba, która skontaktowała się ze sprzedającą, przesłała link. Nastolatka klikając w link zainstalowała niepożądane oprogramowanie na smartfonie. Następnie osoba ta przejęła kontrolę nad telefonem i dokonała wypłaty 1500 złotych z rachunku osobistego.

To tylko wycinek różnych spraw, którymi zajmowali się nasi policjanci.