Do 30 września 2023 roku Policja będzie prowadziła działania informacyjno-edukacyjne „Bezpieczna droga do szkoły”. Przypominanie i uświadamianie kierującym pojazdami o zachowaniu ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych to jedno a drugie, to liczniejsze kontrole w rejonie szkół. Wczoraj policyjny patrol zatrzymał nietrzeźwego ojca dowożącego dwójkę dzieci do szkoły.

Do kontroli trzeźwości 45-letniego kierowcy bmw, który przewoził dwójkę dzieci do szkoły, doszło około 8.00 w pobliżu jednej ze szkół w gminie Gierałtowice. Podczas rutynowej kontroli policjanci wyczuli od kierowcy alkohol. Przeprowadzono badanie wykazało w jego organizmie prawie 2 promile alkoholu. Dodatkowo, po sprawdzeniu w bazie danych, okazało się, że kierujący posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdów. Za dwa przestępstwa – prowadzenie pod wpływem alkoholu i złamanie sądowego wyroku, mężczyzna odpowie przed sądem.

To oczywiście skrajny przypadek nieodpowiedzialności. Częstsze są wykroczenia o mniejszej wadze prawnej – na przykład jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub przekroczenie prędkości na ulicach przy szkołach, które, zaznaczmy, są równie niebezpieczne pod względem ewentualnych następstw.

Przypominamy: podczas prowadzonych działań kontrolnych, mundurowi zwracają uwagę, czy pojazdy zatrzymujące się przy szkołach nie powodują zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym lub jego utrudnienia.

Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” są też spotkania policjantów z dziećmi, poświęcone bezpieczeństwu w drodze do i ze szkoły. Policjanci omawiają zagadnienia dotyczące obowiązujących zasad poruszania się po drodze oraz wskazują miejsca w rejonie szkół, gdzie należy szczególnie uważać. Przypominają też o potrzebie noszenia elementów odblaskowych.

Nie zapomnijmy porozmawiać ze swoimi dziećmi o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Dajmy także dzieciom przykład, jak bezpiecznie i rozważnie korzystać z drogi.

Tu pisaliśmy o inauguracji działań „Bezpieczna droga do szkoły” w rejonie podległym gliwickiej komendzie.