Nowe połączenie kolejowe Rybnik-Gliwice od 9 czerwca
Od najbliższej niedzieli, 9 czerwca, mieszkańcy Rybnika i Gliwic będą mogli cieszyć się regularnymi połączeniami kolejowymi między tymi miastami. To ważna zmiana, która ma na celu ułatwienie codziennych dojazdów.
  1. Uruchomienie regularnych połączeń kolejowych Rybnik-Gliwice.
  2. Nowe pociągi będą kursować od 9 czerwca.
  3. Planowane rozszerzenie oferty od 1 września.
  4. Współpraca różnych instytucji w finansowaniu połączeń.

Od 9 czerwca mieszkańcy Rybnika i Gliwic będą mogli korzystać z regularnych połączeń kolejowych między tymi miastami. To przedsięwzięcie ułatwi codzienne dojazdy, zwłaszcza dla osób pracujących w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Gliwicach oraz dla studentów uczelni wyższych w tym mieście. Marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, podkreśla: „Regularne połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami jest niezwykle ważne dla lokalnych społeczności obu miast i gmin ościennych. Choćby ze względu na dojazdy pracowników do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gliwicach, a to miasto, warto przypomnieć, jest przecież bardzo ważnym ośrodkiem akademickim w regionie”.

Koleje Śląskie planują uruchomić 8 codziennych pociągów (4 pary) na dobę, co jest pierwszym krokiem do pełnej oferty 18 pociągów (9 par) na dobę od 1 września. W okresie wakacyjnym liczba pociągów będzie mniejsza ze względu na prace torowe na liniach kolejowych nr 140 i 149. Zwiększenie przepustowości nastąpi po zakończeniu tych robót, co pozwoli na pełne uruchomienie połączeń od września.

Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, Grzegorz Wolnik, który złożył interpelację w tej sprawie, dodaje: „Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, tyle że weekendowo. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić. Skorzystają też na tym mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn, gdzie powstaje centrum przesiadkowe i Knurowa, który na mapie tego połączenia odgrywa przecież bardzo ważną rolę”.

Nowe pociągi będą obsługiwać nie tylko Rybnik i Gliwice, ale również stacje i przystanki pośrednie, takie jak Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów i Przyszowice. Inicjatywa ta jest wynikiem współpracy Województwa Śląskiego, Miasta Rybnika oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały wspólne finansowanie przedsięwzięcia. Szacowany koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 miliona złotych.

To przedsięwzięcie, które ma szansę znacząco poprawić komfort podróży dla wielu mieszkańców regionu, jest dowodem na skuteczną współpracę różnych instytucji na rzecz lokalnej społeczności.


Na podstawie: UM Gliwice