Spacer śladami rycerzy: Święto GZM w Gliwicach 29 czerwca
Zapraszamy na fascynującą podróż w czasie! Już 29 czerwca będziecie mieli okazję przenieść się do średniowiecznych Gliwic i odkryć ich historyczne tajemnice. Przygotujcie się na wyjątkowy spacer po najstarszych zakątkach miasta, prowadzony przez doświadczonych przewodników.
  1. Spacer po zabytkach Gliwic z przewodnikami.
  2. Średniowieczna wioska rycerska przy Zamku Piastowskim.
  3. Warsztaty tematyczne i gry średniowieczne.
  4. Obowiązują zapisy na wydarzenie.

Trasa spaceru poprowadzi uczestników przez kluczowe miejsca na starym mieście, gdzie będziemy mogli zobaczyć m.in. pozostałości dawnych obwarowań oraz najstarszą parafię. Przewodnicy opowiedzą o historii Gliwic, w tym o genezie miasta, nazwach ulic i zmianach, jakie zaszły na przestrzeni wieków. Będzie to również okazja do poznania historii Zamku Piastowskiego oraz dawnych mieszkańców.

Spacer rozpoczniemy na gliwickim Rynku, przy fontannie Neptuna, a kolejne grupy wyruszą o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00. Trasa obejmuje m.in.: Rynek, ul. Krótką, plac Inwalidów Wojennych, ul. Kościelną, Bramę Czarną, ul. Siemińskiego, kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Raciborską, ul. Kaczyniec, ul. Grodową, ul. Bytomską, ul. Mikołowską oraz Zamek Piastowski.

Warto podkreślić, że przy Zamku Piastowskim czekać będzie średniowieczna wioska rycerska, gdzie spotkamy mieszczan i rycerzy. Będzie to doskonała okazja, aby wziąć udział w warsztatach tematycznych, grach oraz zabawach inspirowanych średniowieczem. To niesamowite doświadczenie pozwoli nam w pełni zanurzyć się w atmosferze tamtych czasów.

Przewodnikami podczas tej wyjątkowej podróży będą Kamil Iwanicki – silesianista, badacz Górnego Śląska, przewodnik oraz autor książki „Familoki. Śląskie mikrokosmosy. Opowieści o mieszkańcach ceglanych domów”, a także Anna Strzeszewska – przewodniczka turystyczna i autorka licznych publikacji o tematyce historycznej i krajoznawczej.

Uwaga! Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszych zapisów – można to zrobić, wysyłając e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwoniąc pod numer 32/444-28-12, wew. 14.

Całe wydarzenie jest częścią obchodów Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM i jest dofinansowane z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie ckvictoria.pl oraz w aplikacji [GAMA].


Urząd Miejski w Gliwicach