Remont Chorzowskiej w Gliwicach: na razie lifting nawierzchni
Ulica Chorzowska w końcu doczeka się remontu, który ma zakończyć koszmar kierowców. Zanim jednak ruszą główne prace, prezydent miasta zaproponowała tymczasowe rozwiązanie, które ma poprawić komfort jazdy. Jakie zmiany czekają mieszkańców i jak będą przebiegały prace? Zapraszamy do lektury.

Tymczasowe rozwiązania poprawią stan nawierzchni

Stan ulicy Chorzowskiej od dawna pozostawia wiele do życzenia. W odpowiedzi na liczne skargi mieszkańców i kierowców, prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka zdecydowała o podjęciu tymczasowych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Przed pełnym remontem, który może potrwać kilka lat, planowane jest sfrezowanie istniejącej nawierzchni oraz nałożenie asfaltowej nakładki.

Biorąc pod uwagę, jaki jest obecny stan ul. Chorzowskiej i to, że modernizacja w całości może potrwać dwa lata, a dodatkowo w czasie remontu ruch będzie się tam odbywał, zdecydowaliśmy o nałożeniu asfaltowej nakładki, by umożliwić bezpieczne użytkowanie tej drogi do czasu zakończenia robót – mówi prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Plan prac na poszczególnych odcinkach ulicy

Zakres prac będzie różnił się w zależności od odcinka ulicy. Na odcinku od ul. Poniatowskiego do ul. Akacjowej, który ma długość 1 km, zostanie ułożony nowy asfalt o grubości 5 cm. Dla odcinka od ul. Akacjowej do ul. Szymanowskiego przewidziano wykonanie łatania asfaltowego na powierzchni około 2000 m2, co zabezpieczy miejsca w najgorszym stanie technicznym. Z kolei największe deformacje na odcinku od zajezdni PKM do węzła Maciejów (zjazd na DK88) zostaną sfrezowane.

Nakładka asfaltowa to najszybsze rozwiązanie złego stanu nawierzchni jezdni. Daje ona natychmiastowy efekt, a prace przy jej ułożeniu trwają bardzo krótko. Zaproponowane rozwiązanie ucieszy kierowców, którzy jeżdżą ul. Chorzowską. Do czasu pozyskania przez miasto środków zewnętrznych na kompleksową przebudowę tej drogi, mieszkańcy nie będą musieli jeździć po dziurach. Aktualnie rozpoczęto przygotowania do realizacji tego przedsięwzięcia, prace będą prowadzone bez całkowitego zamknięcia ulicy, jezdnia zostanie podzielona na trzy pasy, na jednym (zamiennie) będą prowadzone roboty drogowe, a na pozostałych dwóch będzie odbywał się ruch pojazdów – dodaje Jadwiga Jagiełło-Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich.

Prace związane z demontażem torowiska

W międzyczasie, spółka Tramwaje Śląskie rozpoczęła demontaż torowiska na ul. Chorzowskiej. Torowisko to będzie zagospodarowane w ramach gruntownej modernizacji drogi. Zmiany te, choć tymczasowe, mają na celu poprawę komfortu i bezpieczeństwa jazdy do czasu zakończenia pełnej modernizacji ulicy Chorzowskiej.

Główne prace remontowe zaplanowane na najbliższe lata mają na celu nie tylko poprawę stanu nawierzchni, ale także kompleksową modernizację infrastruktury drogowej, co z pewnością przyniesie ulgę mieszkańcom oraz kierowcom korzystającym z tej trasy.


Na podst. UM Gliwice