Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

burzaIMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące burz z gradem, obowiązujące od 11:00 dn. 23.04.2018, do 01:00 dn. 24.04.2018.

Ostrzeżenie nr 37 przewiduje wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

 

Przed burzą sprawdź, czy Twój dom jest bezpieczny. To bardzo ważne, ponieważ uderzenie pioruna może skończyć się pożarem, uszkodzeniem konstrukcji budynku, przepaleniem instalacji elektrycznej, a co za tym idzie przepaleniem wszystkiego, co jest do niej w danej chwili podłączone.

Zachowanie w domu:

 1. Zapewnij sobie dostęp do mediów, np. poprzez przenośnie radio, awaryjne oświetlenie, a także żywność, wodę oraz niezbędnej lekarstwa.
 2. Zastanów się nad ewentualnymi drogami i miejscem ewakuacji. Udaj się do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu i usiądź pod ścianą nośną, z dala od przeszklonych okien i drzwi.
 3. Usuń z balkonów / tarasów lekkie materiały, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć tym samym dodatkowe zagrożenie.
 4. Sprawdź, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, a następnie zabezpiecz je skutecznie przed otwarciem. Pozasłaniaj okna żaluzjami lub zasłonami.
 5. Nie wychodź / nie wyjeżdżaj z domu, jeśli nie musisz.
 6. Wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
 7. Unikaj korzystania z telefonów komórkowych.
 8. Nie podchodź do okien i drzwi w czasie burzy.
 9. Pamiętaj, że chwilowa cisza nie oznacza bezpieczeństwa - przed wyjściem z domu, upewnij się.

Zachowanie w terenie:

 1. Nie zatrzymuj się i nie parkuj pod drzewami, słupami energetycznymi, niestabilnymi konstrukcjami.
 2. Jako schronienie wykorzystaj istniejące budowle: mosty, wiadukty, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli w pobliżu nie ma możliwości ukrycia się - wykorzystaj zagłębienia terenu: rowy, głębokie doły.
 3. Gdy jedziesz pojazdem pamiętaj o możliwym silnym podmuchu podczas wyjazdu z lasu lub terenu zabudowanego.
 4. Jeżeli zaskoczy Cię burza, a nie masz możliwości bezpiecznego schronienia się w budynku - pozostań w samochodzie.