Każdy kierowca zobowiązany jest ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Gliwiccy policjanci, podczas zajęć profilaktycznych, przypominają właśnie swoim słuchaczom, czym są pojazd uprzywilejowany oraz tzw. tunel bezpieczeństwa.Przypominamy: te zasady są zawarte w Prawie o ruchu drogowym. Pojazd uprzywilejowany to jadący z włączonymi sygnałami w postaci niebieskich świateł błyskowych oraz dźwiękowych o zmiennym tonie, a także z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Korytarz ratunkowy to z kolei pas ruchu przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych, czyli policji, straży pożarnej, karetki pogotowia czy służb sprzątających miejsce wypadku. Taki tunel – korytarz powinni sami od siebie ustawiać kierowcy, którzy nagle utknęli w korku na autostradzie lub innej drodze szybkiego ruchu.

Gliwicka policja przygotowała specjalne materiały profilaktyczne, prezentowane i wręczane kierowcom oraz kandydatom na kierowców. 9 lutego w jednym z ośrodków szkolenia w Sośnicy zajęcia prowadził podkom. Janusz Szydło z Wydziału Ruchu Drogowego KMP Gliwice. W jego prelekcji uczestniczyło 14 słuchaczy. Tego typu spotkania prowadzone prowadzone są ciągle, już od roku.
Poniżej kadry z filmu opublikowanego w internecie, ukazującego sytuację w jednym z tuneli w Korei Południowej. Kierowcy, zorientowawszy się, że doszło do wypadku, po kilkudziesięciu sekundach samoistnie przestawili auta, tworząc korytarz bezpieczeństwa.
Niestety, nasi policjanci mają inne doświadczenia podczas dojazdów do miejsc wypadków… Dlatego warto promować i przypominać wiedzę, jaką każdy kierowca powinien mieć zakodowaną.

  • Korek w tunelu chwilę po wypadku - kadr z filmu You Tube
  • Kierowcy w ciągu kilkudziesięciu sekund utworzyli "korytarz bezpieczeństwa"
  • Zajęcia tematyczne prowadzone przez policjanta