Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Co zrobić, gdy trzeba przewieźć ponadgabarytowy przedmiot, niemieszczący się wewnątrz pojazdu? Przede wszystkim należy pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Niestety, wielu kierowców nie zna lub lekceważy przepisy określone precyzyjnie w kodeksie drogowym.

 

Dla przykładu, jak nie powinno się przewozić długich ładunków, prezentujemy zdjęcie pojazdu transportującego drewniane belki. Samochód został zatrzymany wczoraj, przed południem, na ul. Daszyńskiego w Gliwicach.
Kierowca, nie dość, że przewoził przedmioty wystające ponad 2 metry poza obrys samochodu, nie pofatygował się, by zaczepić na końcu belki czerwoną chorągiewkę. 
Mężczyzna został ukarany mandatem karnym. 


Przypominamy, że przewożony towar nie może wystawać z tyłu pojazdu więcej niż 2 metry poza obrys samochodu. Jeśli bagaż wystaje więcej niż 0,5 metra, obowiązkowe jest zaczepienie na jego końcu minimum dwóch pasków koloru białego i czerwonego lub czerwonej chorągiewki o wymiarach 50 na 50 cm. W przypadku ograniczonej widoczności na końcu ładunku należy przyczepić czerwone światło, np. rowerowe oraz czerwone światło odblaskowe.
Ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia kierowcy.