Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Podróże małe i wielkie
Moc atrakcji zapewnił IV Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem, który odbył się 29 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach. Było spotkanie ze znanymi podróżnikami i ich pasjonujące opowieści, a także mnóstwo pokazów zdjęć, slajdów i filmów z wypraw bliższych i dalszych. Nie zabrakło też akcentów sportowych.

- W festiwalu wzięło udział około 450 uczniów z Gliwic i powiatu gliwickiego, co jest rekordem w jego czteroletniej historii – informuje pomysłodawca tego przedsięwzięcia Adam Ziaja, nauczyciel geografii w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie i Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach, które są organizatorami festiwalu.

Hala sportowa pilchowickiej szkoły pękała w szwach, a zasiedli na niej uczniowie z dwunastu szkół: Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pilchowicach, Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach, I Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, II Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic,  Szkoły Podstawowej nr 28 z Gliwic, Szkoły Podstawowej nr 6 z Gliwic, Szkoły Podstawowej w Rudzińcu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Żernicy, Szkoły Podstawowej w Kozłowie i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wilczy oraz uczniowie, którzy samodzielnie przybyli na festiwal, m.in. z IV  Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic, V  Liceum Ogólnokształcącego z Gliwic i II Liceum Ogólnokształcącego z Rybnika.

Gośćmi festiwalu byli Elżbieta i Andrzej Lisowscy,  krakowscy podróżnicy znani z telewizyjnego programu „Światowiec”, autorzy przewodników i książki „Południki Szczęścia”, członkowie nowojorskiego The Explorers Club. Zabrali wszystkich w podróż do świata islamu – od Maroka, Tunezji i Egiptu przez Turcję, Iran, Emiraty Arabskie, Syrię, Pakistan i Indie aż po Tajlandię, Malezję, Singapur, Brunei oraz Indonezję. Uczestnicy festiwalu z zapartym tchem słuchali ich wykładu „Islam i dżiny”. Poznali krańcowo różne interpretacje Koranu oraz muzułmańskie dogmaty i rytuały, a także dowiedzieli się, co łączy i dzieli islam z chrześcijaństwem. – Nie ma złych ludzi, nie ma złych religii – zapewniali podróżnicy, którzy podczas swych wędrówek zawsze nawiązują bliskie kontakty z mieszkańcami krajów, które odwiedzają. Po wykładzie były oczywiście rozmowy, autografy i pamiątkowe zdjęcia.

Drugim gościem imprezy był dr Leszek Litwin, geograf, specjalizujący  się w geoinformacji oraz wykładowca akademicki na krajowych i zagranicznych uczelniach. Wraz ze swoim zespołem ze SMART geomatic opracował mapę książki podróżniczej „Południki Szczęścia” Elżbiety i Andrzeja Lisowskich, którą zaprezentował podczas festiwalu.

Tradycyjnie już podczas festiwalu było także stoisko ze sprzętem specjalistycznym do uprawiania turystyki kwalifikowanej. W tym roku był to sprzęt do windsurfingu oraz kitesurfingu udostępniony przez szkołę surfingu POL33 z Rybnika. Prezentował go i o  tajnikach tego sportu opowiadał Radosław Chałubiński – człowiek, który bywa głównie tam, gdzie woda i wiatr, windsurfer od 25 lat, a kitesurfer od 6 lat.  

O to, by nikt nie wyjechał z Pilchowic głodny, zadbali Katarzyna i Sławek, właściciele gliwickiej Restauracji Jagła. Kuchnia domowa, zdrowa i pyszna – tak najprościej można opisać to, co przygotowali dla uczestników festiwalu.

Przewodniczącą komisji konkursowej po raz czwarty była Anna Spiewla-Panasewicz – kurator sztuki (Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie), a w komisji zasiedli: Barbara Garstka (geograf z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach), Aleksandra Staniek (geograf z I Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach) i Joanna Kowalczyk (nauczyciel plastyki i muzyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Pilchowicach).

Na zwycięzców festiwalowych konkursów czekała pula nagród, która przekroczyła trzy tysiące złotych. Wśród głównych nagród, ufundowanych przez Gminę Pilchowice, Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz dyrekcję obu szkół organizatorów były: plecaki, namiot i maty samopompujące. Było też ponad sześćdziesiąt nagród dla publiczności: pilchowickie gadżety (w tym miody od lokalnych pszczelarzy), gadżety z Miasta Gliwice (m.in. buffy, obiektywy do telefonów i koszulki), gadżety z powiatu gliwickiego (książki o obiektach w powiecie, mapy, magnesy i przewodniki rowerowe). Wydawnictwo Bezdroża po raz kolejny zadbało, aby wśród nagród znalazły się przewodniki podróżnicze i literatura turystyczna. Firma Smart geomatic ufundowała dwa vouchery uprawniające do poznanie tajników tworzenia zaawansowanych map z danych przestrzennych oraz publikowania ich w Internecie podczas wizyty w głównej siedzibie w Gliwicach. Prawdziwym hitem okazał się na lekcję windsurfingu z instruktorem Mirosławem Małkiem – wicemistrzem Europy, wielokrotnym mistrzem Polski i olimpijczykiem z Atlanty w Szkole Windsurfingu POL33 nad Zalewem Rybnickim, a także voucher na sesję w Wakeparku Big Blue przy Centrum Sportów Wodnych Big Blue mieszczącym się przy kąpielisku Ruda w Rybniku.

W części konkursowej można było zobaczyć 11 pokazów slajdów, 10 filmów oraz 29 zdjęć. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk sekretarz Gminy Pilchowice Dagmary Dzidy i dyrektora ZS-P w Pilchowicach Łukasza Kwiotka.

- Kolejny Międzyszkolny Festiwal Podróżniczy Carpe Diem już za rok w Knurowie. Serdecznie zapraszamy! – mówi Adam Ziaja.

Wyniki części konkursowej:

Kategoria A – Pokaz slajdów metodą Pecha Kucha

1. Eryk Czekalski: „Islandia – wyspa Żywiołów”, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich.

2. Annika Geitz: „Chiny – na drugi koniec świata”, Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – technikum.

3. Marta Werwińska: „Kocioł Bałkański”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria B - Film z Podróży

1. Patrycja Więcko: „342 km z lotu ptaka”, Zespół Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie – technikum.

2. Alicja Doktór: „Grudzień pod palmami, wyprawa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich” - I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach

3. Katarzyna Serafin: „Wakacje życia”,  Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

Kategoria C – Zdjęcie z podroży – temat: „Rodzina”

1. Amelia Golec: „Najlepszy prezent” - Milenka z Mamą w dniu Chrztu, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pilchowicach.

2. Annika Geitz: „Mama poprowadzi cię tam, gdzie światło świeci najjaśniej” - pobyt w szpitalu, Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie – techniku.

3. Konrad Wietrzak – za dwa zdjęcia „Rodzina Krokusów w Dolinie Chochołowskiej” i „Cienie Rodziny”, II Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach.

Nagrodę publiczności za pokaz slajdów zdobyła Annika Geitz.