Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Papieski medal dla Krzysztofa Gołucha
Krzysztof Gołuch, zastępca dyrektora Ośrodka M. B. Uzdrowienie Chorych w Knurowie i kierownik tamtejszego Warsztatu Terapii Zajęciowej, a także uznany fotografik, uhonorowany został medalem Pro Ecclesia et Pontifice, przyznanym przez papieża Franciszka.

- To dla mnie wielkie wyróżnienie – mówi Krzysztof Gołuch. – Nie spodziewałem się tego, że moja praca, którą traktuję jak powołanie i życiową pasję, a nie codzienny obowiązek, zostanie doceniona w tak nadzwyczajny sposób.  Chciałbym jednak zaznaczyć, że wśród moich koleżanek i kolegów z Caritas Archidiecezji Katowickiej jest wielu, którzy zasługują na tego typu odznaczenie, ponieważ codziennie ciężko pracują , niosąc pomoc potrzebującym i niepełnosprawnym.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice (pol. Dla Kościoła i Papieża) to wysokie odznaczenie Stolicy Apostolskiej, które może otrzymać osoba świecka. Został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 r. dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Przyznawany jest przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego – w przypadku Krzysztofa Gołucha jest to metropolita katowicki ks. Wiktor Skworc. Medal, z racji swego kształtu, zwany jest też Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. Obok odznaczenia honorowego Benemerenti, jest szósty rangą co do starszeństwa wśród wszystkich odznaczeń watykańskich.

Krzysztof Gołuch odebrał medal w niedzielę 26 listopada w katowickiej katedrze z rąk arcybiskupa Wiktora Skworca. Odbyło się to podczas dorocznej Uroczystości Chrystusa Króla. Uhonorowanych na niej zostało sześciu dyrektorów ośrodków pracujących w Caritas Archidiecezji Katowickiej: jeden odznaczeniem Pro Christi Regno, dwóch orderami Benemerenti, dwóch medalami Pro Ecclesia et Pontifice i jeden Krzyżem Komandorskim  św. Grzegorza Wielkiego – to ostatnie, najwyższe odznaczenie papieskie, po raz pierwszy w historii archidiecezji katowickiej otrzymał Dariusz Latos, dyrektor Ośrodka Caritas dla Niepełnosprawnych w Borowej Wsi.
 

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.