Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa
1 lutego rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla powiatu gliwickiego. Potrwa do 28 lutego.

Tegoroczna kwalifikacja obejmuje przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku (jest to tzw. rocznik podstawowy), mężczyzn urodzonych w latach 1994-1998 nie posiadających określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz osoby urodzone w latach 1997-1998, które wcześniej zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby – tu jednak istotne są okresy upływu tej niezdolności. Poddać się jej muszą także studentki i absolwentki kierunków medycznych, weterynaryjnych oraz psychologicznych urodzone w latach 1994-1999. Dotyczy również osób, które ukończyły 18 rok życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej – jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wezwane do kwalifikacji osoby stawić się muszą w siedzibie WKU w Gliwicach przy ul. Zawiszy Czarnego 7. Oto terminy wyznaczone dla mieszkańców poszczególnych miast i gmin. Są to: 1-8 lutego dla miasta Knurów, 8-12 lutego dla miasta Pyskowice, 13-14 lutego dla gminy Toszek, 14-16 lutego dla gminy Rudziniec, 19 lutego dla gminy Sośnicowice, 20 lutego dla gminy Wielowieś, 21-22 lutego dla gminy Gierałtowice i 22-26 lutego dla gminy Pilchowice. Dla kobiet przeznaczony został 27 lutego, natomiast 28 lutego do dzień dodatkowy.

W oficjalnym rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej dla powiatu gliwickiego, które odbyło się 1 lutego w gliwickiej WKU, uczestniczyli Jacek Zarzycki z Zarządu Powiatu Gliwickiego i komendant WKU ppłk dypl. Roman Nowogrodzki. Osoby, które tego dnia stawiły się w WKU, przywitał również przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej dla powiatu gliwickiego, dr n. med. Tomasz Reginek.

- Celem kwalifikacji jest nadanie odpowiedniej kategorii zdrowia, która decyduje o przydatności dla armii stawiających się mężczyzn i kobiet. Po jej określeniu i wykonaniu niezbędnych czynności administracyjnych osoby jej poddane przenoszone są do rezerwy – wyjaśnia ppłk Roman Nowogrodzki.

Na terenie powiatu gliwickiego za właściwe przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej odpowiada starosta. – Dziękuję Wojskowej Komisji Uzupełnień w Gliwicach za bardzo udaną współpracę podczas jej przygotowania i przebiegu – mówi Jacek Zarzycki. – Również gminy naszego powiatu wzorowo wywiązują się z obowiązków, nałożonych na nie w związku z jej organizacją.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku powiat gliwicki był najlepszy w województwie śląskim pod względem stawiennictwa wzywanych do kwalifikacji – przed powiatową komisja stawiło się 99,82 proc. wzywanych osób.