Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Uczciliśmy Święto Niepodległości
Powiat Gliwicki tradycyjnie obchodził Święto Niepodległości wspólnie z Miastem Gliwice. 11 listopada patriotyczne uroczystości odbyły się także m.in. w Knurowie i w Pyskowicach oraz w gminie Pilchowice. W obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości aktywnie włączyła się  młodzież z powiatowych szkół ponadpodstawowych.

W Gliwicach w katedrze pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, a następnie – po przemarszu przez miasto – na placu J. Piłsudskiego odbyła się patriotyczna uroczystość, podczas której złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka. W uroczystościach tych uczestniczyli m.in. przedstawiciele Powiatu Gliwickiego.

W Knurowie mszę św. za Ojczyznę odprawiono w kościele pw. św. Cyryla i Metodego. Po jej zakończeniu uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Powstańców Śląskich – w asyście Orkiestry KWK „Knurów”, klasy mundurowej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, pocztów sztandarowych i licznych delegacji. W trakcie uroczystości odbyło się ślubowanie I klasy mundurowej, a delegacje – wśród których byli również reprezentanci Powiatu Gliwickiego – złożyły pod pomnikiem  kwiaty i wieńce. Bardzo widowiskowy był przemarsz na boisko ZSZ nr 2 w Knurowie, prowadzony przez Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich, z którym szkoła współpracuje – jeźdźcy na koniach, w mundurach polskiej kawalerii z okresu międzywojennego, wzbudzali zachwyt knurowian. Następnie w ZSZ nr 2 zorganizowana została uroczysta akademia o charakterze patriotycznym, w wykonaniu uczniów tej placówki oraz Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie. – Już trzeci rok z rzędu nasze szkoły w Knurowie przygotowują takie akademie z okazji Święta Niepodległości – powiedziała nam wicestarosta gliwicki Ewa Jurczyga. – Cieszę się, że tak  licznie uczestniczy w nich młodzież oraz mieszkańcy Knurowa. Jest to prowadzana przez uczniów 45-minutowa lekcja patriotyzmu, pełna muzyki, poezji i śpiewu. Już teraz zapraszam na podobną uroczystość w przyszłym roku do Zespołu Szkół im. I. J. Paderewskiego, gdyż odbywają się one naprzemiennie – raz właśnie, jak dziś, w Zespole Szkół Zawodowych nr 2, a raz w „Paderewskim”. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznych obchodów naszej Ojczyzny, szczególnie zaś członkom stowarzyszenia Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich. Na co dzień uczą oni młodzież z naszych klas mundurowych jazdy konnej i przekazują tradycje polskiej kawalerii, zaś od święta w tak piękny sposób włączyli się w knurowskie obchody 11 Listopada.

Uczniowie z klas mundurowych – tym razem z Zespołu Szkół im. M. Konopnickiej w Pyskowicach – uświetnili również pyskowickie uroczystości zorganizowane tego dnia w mieście. Pięknie prezentowali się zarówno w kościele pw. św. Mikołaja, gdzie odprawiona została msza św. za Ojczyznę, jak i w przemarszu pod Pomnik Patriotyczny na pl. Piłsudskiego, który po niej nastąpił. Podczas uroczystości można było wysłuchać rysu historycznego przybliżającego wydarzenia z 1918 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość. Następnie liczne delegacje – w tym również przedstawiciele naszego powiatu – złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem, przed którym uczniowie klas mundurowych z „Konopnickiej” pełnili wartę honorową. Podniosły charakter miało ślubowanie uczniów I klasy mundurowej z tej szkoły. Uroczystość zakończył pokaz musztry paradnej w wykonaniu ich starszych kolegów i koleżanek.

Gmina Pilchowice rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciła w Wilczy. Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod pomnikiem poświęconym poległym i zaginionym mieszkańcom Wilczy w latach 1939-1946, w czym brali udział również przedstawiciele Powiatu Gliwickiego. Miało ono wyjątkowy charakter, bowiem odbywało się w asyście kompani honorowej, wystawionej przez Jednostkę Wojskową Agat z Gliwic. Następnie – również z udziałem m.in. pocztu sztandarowego tej jednostki – w kościele pw. św. Mikołaja odprawiona została msza św. Po mszy w Domu Kultury zaprezentowany został program artystyczny. Ponadto można było zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Katowicach pt. „Pamięć o powstaniach śląskich w XX wieku. Uczestnicy – Pomniki – Rocznice”.

- Dla każdego Polaka jest to wielki dzień – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Czcimy to święto co roku w między innymi w Wilczy w gminie Pilchowice, dziś z udziałem wspaniałych żołnierzy jednostki Agat, znanych na całym świecie z misji pokojowych. Mieszkańcy Wilczy i całej gminy zawsze bardzo licznie uczestniczą w tych uroczystościach. Pamiętamy, że po to, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce, wielu naszych rodaków musiało oddać to, co najcenniejsze – swe własne życie. Za to im cześć i chwała!