Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

fot. M. Szlaga

Na 20 kwietnia zaplanowano otwarcie dużej wystawy fotografii Michała Szlagi. Do 3 czerwca w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) będzie można oglądać reporterskie zdjęcia z cyklu „Polska”.

Ta wystawa to kilkaset odbitek i kilkanaście lat pracy Michała Szlagi. Zdjęcie robione niejako przy okazji, między jednym a drugim zleceniem dla prasy.

Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie – mówi Krzysztof Miękus, kurator wystawy.

Ekspozycja w Czytelni Sztuki pokazuje kraj bez retuszu – na zdjęciach są całujący się młodzi ludzie i bijący się dresiarze. Autorowi udało się podejść blisko fotografowanych osób dzięki rozmiarom aparatu, którego używał. Szlaga sięgał po kultowego analogowego Olympusa mju II, małego i niepozornego.

Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.00 i weźmie w nim udział Michał Szlaga, który będzie oprowadzał po wystawie. Wstęp wolny. Czytelnia Sztuki działa w ramach Muzeum w Gliwicach, miejskiej instytucji kultury.

(mm)