fot. Mosquidron / UM Gliwice

Z wieży widokowej kościoła pw. Wszystkich Świętych roztacza się piękny widok na miasto. Nie wierzycie? Przekonajcie się sami! Na wieżę będzie można wejść z przewodnikiem PTTK w każdą niedzielę, od maja aż do końca września.

Dodatkowo wieża widokowa będzie także otwarta we wtorek 1 maja i czwartek 3 maja. Później Gliwice z góry będzie można podziwiać we wszystkie niedziele od 6 maja do 30 września między godz. 16.00 a 17.00. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.

W pozostałe dni tygodnia grupy należy zgłaszać w biurze Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej. Na wieżę można wejść wyłącznie z przewodnikiem – podkreśla Janina Lelito-Zimochocka, prezes oddziału.

Biuro znajduje się przy gliwickim Rynku w kamienicy pod numerem 11 (tel.: 32 231 05 76).

Żeby się wdrapać na kościelną wieżę, trzeba się trochę zmęczyć, ale warto – przy dobrej pogodzie widoki są oszałamiające. Panorama sięga aż do pasm Beskidów, a oddalona o ponad 50 km góra św. Anny wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Kościół pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) to najstarsza gliwicka świątynia. Wybudowano ją w XIII wieku w pobliżu dawnej bramy wjazdowej do miasta. Wieża swój obecny kształt otrzymała podczas największego i najbardziej gruntownego remontu w dziejach parafii, który w latach 1929‒1942 przeprowadził ówczesny proboszcz, ksiądz Edward Sobek.

(mm)