Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

park Chrobrego

Fot. Z.Daniec/UM Gliwice

W parku Chrobrego prace idą pełną parą. Gotowe są już pola do gry w bule i discgolfa, pojawiły się nasadzenia, podesty wypoczynkowe i meble miejskie. Wzrok przyciąga ogromne linarium. Nic dziwnego, że coraz więcej gliwiczan spaceruje po parku i z ciekawością przygląda się postępującym pracom. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość. W pełnej krasie nową odsłonę Chrobrego zobaczymy w czerwcu.

Do zakończenia wyczekiwanej modernizacji parku Chrobrego coraz bliżej. Widoczne są już efektowne rozwiązania, które zadowolą zarówno młodszych, jak i starszych mieszkańców Gliwic. Pierwsza nowość pojawia się już przy samym wejściu do parku – gości witają „witacze” z napisem Park Chrobrego. Do atrakcji prowadzą zmodernizowane alejki o nawierzchni z kruszywa naturalnego, przy których trwa montaż oświetlenia.

I dla małych, i dla dużych

W centralnej części parku powstał plac zabaw wyposażony w atrakcyjne urządzenia – bujaki, huśtawki i karuzele. – Nawierzchnia placu zabaw zostanie wykonana przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, czyli gdy temperatura powietrza przez całą dobę utrzyma się na poziomie +10 stopni Celsjusza - wyjaśnia Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który realizuje inwestycję. Przy placu zabaw znajduje się ogromne, czerwone linarium, które również wymaga jeszcze wykończenia.

Kolejną atrakcją jest bulodrom, czyli boisko do gry w bule. Ciekawość budzą również kosze do gry w disc golfa. Na terenie parku zamontowano 9 koszy z wyznaczonymi miejscami do rzutów oraz tablice informacyjne z instrukcją gry.

W północnej części parku trwa montaż siłowni na świeżym powietrzu, a z myślą o młodzieży powstaje plac, na którym poza ławkami, stołami, koszami i stojakami rowerowymi powstanie kilka nowych zaskakujących urządzeń – np. podniebna deskorolka, rodeo i karuzela.

Ścieżka zdrowia to kolejna atrakcja i gratka dla wszystkich dbających o kondycję. Na trasie pojawiają się urządzenia wspomagające bycie „fit” – ławeczka, sztanga, liny, stepy, poręcze, drążki, obręcze, drabinki, drążki do pompek i parkour, ławka parkowa oraz stojaki rowerowe. Jedną z ciekawostek jest „głuchy telefon”, czyli trzy zestawy z dwoma słuchawkami każdy.

- Trwają prace wykończeniowe przy siłowni pod chmurką, ścieżce zdrowia i placu dla młodzieży. Pozostałe roboty, zgodnie z harmonogramem, zostaną zakończone do końca czerwca – zapowiada Iwona Janik.

Będzie pięknie przez cały rok

Ważnym elementem projektu jest odpowiednie zagospodarowanie zieleni. Nowe trawniki, drzewa, krzewy, rośliny cebulowe, byliny uzupełnią istniejące nasadzenia i będą cieszyć oko zwiedzających przez cały rok.

Zostanie posadzonych 37 drzew, ponad 7 tys. krzewów, 17 tys. bylin i ponad 22,5 tys. roślin cebulowych.

Wiz. Visio Architects and Consultants oraz gliwicka Pracownia 44STO

Istniejąca szata roślinna parku jest piękna i nie trzeba jej ulepszać, a jedynie urozmaicić – zapewnia Marta Gocek z pracowni 44STO, odpowiedzialnej za projekt zieleni. W parku dosadzane będą drzewa, m.in. platan klonolistny, ambrowiec amerykański, grujecznik japoński. Przy placach zabaw, podestach wypoczynkowych i na polanie w północnej części parku wprowadzona zostanie warstwa roślin bylinowych w postaci wielkopowierzchniowych nasadzeń, m.in. z jeżówek, liatry, krwawnic, przetaczników, rozchodników, rudbekii, nachyłków, liliowców i traw ozdobnych. Na polanie byliny połączone zostaną z łąką kwietną, na której ustawione zostaną leżaki.

Przewidziano również krzewy ozdobne, zwłaszcza w strefach wejściowych. Zgodnie z projektem, pojawi się hortensja bukietowa, połączona z trawami ozdobnymi, a także lilak 'Palibin', uzupełniony roślinami okrywowymi.

W głębszych częściach parku zaprojektowane zostały grupy różaneczników oraz azalii, efektownych zwłaszcza wczesną wiosną. Od strony lodowiska wprowadzone zostaną natomiast krzewy cenne dla zwierząt - kaliny koralowe, bez czarny i czerwony oraz głogi. Krzewy te są schronieniem dla ptaków i małych gryzoni, a także dostarczają im pożywienia.

Z myślą o małych „mieszkańcach” parku Chrobrego powstaną domki dla ptaków i hotele dla owadów niegryzących. Dzięki tym urządzeniom goście parku będą mieli okazje obserwować życie owadów i ptaków zamieszkujących okolicę.

Po zakończeniu prac pełen atrakcji park Chrobrego z pewnością przyciągnie tłumy gliwiczan i gości odwiedzających nasze miasto. Inwestycja będzie kosztowała około 7,8 mln zł. Z miejskiego budżetu na ten cel zostanie wydane ok. 6,5 mln zł, a ponad 1,3 mln zł będzie pochodziło ze środków unijnych. Autorami projektu są gliwickie biuro Visio Architects and Consultants oraz gliwicka Pracownia 44STO specjalizująca się w projektowaniu m.in. zieleni.

Wkrótce w okolicy Parku Chobrego pojawi się kolejny obiekt rekreacyjny. MZUK właśnie ogłosił przetarg na realizację toru rowerowego typu „pumptrack”. Ma on powstać w pobliżu Lodowiska Tafla, przy ul. Alademickiej 29. Oferty można składać do 25 kwietnia. (mf)

/sites/default/files/imce/unijne_paski_2.jpg


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.