Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Fot. Pixabay.com (CC0 Creative Common)

Od 15 listopada dzwoniąc pod numer 997 mieszkańcy Gliwic dodzwonią się do wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Województwo śląskie to jedyny region w kraju, który wdraża nowy system, polegający na automatycznym przełączaniu numeru alarmowego policji do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W centrum mogącym uruchomić maksymalnie 36 stanowisk operatorskich, telefony będą odbierać operatorzy linii 112.

- W Gliwicach system zacznie funkcjonować w środę popołudniu. Mieszkańcy Gliwic nadal będą mogli dzwonić na 997, z tą różnicą, że ich zgłoszenie zostanie odebrane w CPR - mówi nadkomisarz Marek Słomski, oficer prasowy gliwickiej jednostki.

Jakie są korzyści z takiej zmiany? Przede wszystkim usprawnienie pracy policji. Dyżurni przestaną odbierać telefony, które blokują linie, dzięki czemu będą mogli poświęcić swój czas na działania wymagające interwencji. Teraz każde zgłoszenie zostanie wstępnie zweryfikowane przez operatora 112 i przekazane policjantowi do realizacji.

Ponadto zwiększy się ilość linii, na które będzie można się dodzwonić, a w razie awarii lub przeciążenia operator przekieruje połączenie do innego centrum na terenie kraju.