Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

François Dumont

François Dumont (fot. materiały promocyjne)

Gliwicka wiosna tradycyjnie rozpocznie się od recitali chopinowskich w Palmiarni. W marcowe niedziele wystąpią znakomici pianiści, tacy jak François Dumont i Walentina Igoszyna. „Inspiracje, szkoły, tradycje” – to hasło Wiosny z Fryderykiem 2018.

Robert Schumann po śmierci Fryderyka Chopina powiedział, że „dusza muzyki przeleciała nad światem”. Bogata twórczość polskiego kompozytora do dzisiaj oddziałuje na muzyków, zwłaszcza pianistów. Podczas tegorocznej edycji Wiosny z Fryderykiem wysłuchamy koncertów prezentujących utwory Chopina i muzykę inspirowaną jego dorobkiem, pochodzącą z różnych zakątków Europy.

4 marca podczas koncertu otwarcia imprezy zagra François Dumont. W swoim recitalu będzie nawiązywał do kompozytorów francuskich tworzących kilkadziesiąt lat po śmierci wielkiego romantyka. Obok walców i nokturnu Chopina Dumont wykona także muzykę Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela. W programie Wiosny jest również recital zestawiający Chopina z innymi twórcami znad Wisły. 11 marca Elżbieta Bilicka i Michał Dziewior sięgną po dzieła Karola Szymanowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Odrębną tradycją muzyczną wytworzyły kraje śródziemnomorskie. Reprezentantem tego obszaru na muzycznej mapie Europy będzie włoski pianista Alberto Nosè, który wystąpi 18 marca. Na zakończenie Wiosny z Fryderykiem, 25 marca, zagra fantastyczna rosyjska pianistka Walentina Igoszyna, która w swoim recitalu połączy preludia Chopina i wariacje Rachmaninowa.

Wszystkie koncerty będą rozpoczynać się w niedziele o godz. 19.30. Bilety są do nabycia w kasach Palmiarni (park Chopina, ul. Fredry 6). Organizatorem jest Miasto Gliwice.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.