Przemysław Dewucki. Fot. z archiwum Piast Gliwice Futsal Team

Najlepsi futsaliści Piasta Gliwice będą reprezentować nasze miasto i Polskę w finałach Mistrzostw Europy w Futsalu, które odbędą się w na przełomie stycznia i lutego w Słowenii.

Powołanie otrzymał m.in. Przemysław Dewucki, czyli popularny "Pompon". Jest wychowankiem gliwickich klubów, ale swoich sił próbował też w Pogoni 04 Szczecin. Od początku istnienia Piasta związał się z klubem z Jasnej 31. Jest liderem zespołu i najlepszym strzelcem. Zbigniew Boniek - prezes PZPN - określił go mianem "Messiego polskiego futsalu".

Dewucki nie będzie jedynym gliwiczaninem reprezentującym nasze miasto na tym turnieju.

Powołania dostali także Tomasz Lutecki i Maciej Mizgajski. Lutecki przygodę z piłką zaczynał pod okiem Jerzego Wojewódzkiego w gliwickich "piątkach". Potem grał w GAF Gliwice, Clearexie Chorzów, a obecnie broni barw pierwszoligowego GSF Gliwice. Maciej Mizgajski przygodę z piłką zaczynał na dużym boisku w Carbo Gliwice, potem trafił do pierwszej drużyny Piasta Gliwice, ale postawił na futsal. Bronił barw GAF Gliwice, a obecnie gra w Clearexie Chorzów.

Trenerem reprezentacji Polski jest Błażej Korczyński - także gliwiczanin, a asystentem Sebastian Wiewióra, który trenerskiego fachu uczył się w Nbit Gliwice, a potem nabierał doświadczenia w Piaście Gliwice.

Duży udział w awansie na EURO miał też bramkarz Piasta Gliwice - Michał Widuch, który brał udział w eliminacjach na ten turniej. Na Euro może pojechać jednak tylko dwóch bramkarzy. Trenerzy tym razem postawili na golkiperów z Rekordu Bielsko Biała i MKOS Słoneczny Stok Białystok.

Zanim Polacy pojadą do Słowenii, zagrają mecz kontrolny z reprezentacją Włoch (22 stycznia). W turnieju głównym Polacy będą rywalizować o wyjście z grupy z Rosją i Kazachstanem.

Ci pierwsi, w 2016 roku w Serbii, powtórzyli sukces z poprzednich dwóch turniejów, sięgając po srebrny medal. Rosjanie marzą jednak o powtórzeniu największego sukcesu z 1999 roku, gdy jedyny raz podnosili w górę puchar za mistrzostwo Europy. Z kolei reprezentacja Kazachstanu to raczej nowicjusz na europejskich parkietach. Nie dotyczy to jednak Euro, bo Kazachowie już w 2016 roku (w swoim debiucie) sięgnęli po brązowe krążki!

Mistrzostwa Europy zostaną rozegrane w Arenie Stożice między 30 stycznia a 10 lutego. Polacy rozpoczną zmagania już pierwszego dnia turnieju, gdy zmierzą się z Rosją. Dwa dni później naszym rywalem będą Kazachowie. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup.

Futsalowa reprezentacja kraju w mistrzostwach Europy wystąpiła dotąd raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego z Jarosławem Kaszowskim w składzie trafili do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W turnieju występowało wówczas osiem zespołów.

Źródło: Piast Gliwice Futsal Team