fot. Gliwice TV

Miasto nie ustaje w staraniach o polepszenie warunków leczenia mieszkańców. Na początku miesiąca w Szpitalu Miejskim nr 4 ruszył nowy OIOM. Trwają przygotowania do termomodernizacji budynku przy ul. Zygmunta Starego 20. Kolejną, wielką inwestycją jest budowa nowego pawilonu szpitalnego przy ul. Kościuszki.

Na początku miesiąca w szpitalu przy ul. Zygmunta Starego 20 ruszył zmodernizowany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii dla dorosłych. Jednocześnie może z niego korzystać siedmiu najciężej chorych pacjentów. Modernizacja szpitalnego OIOM-u pochłonęła 1,6 mln zł. Pieniądze przekazało Miasto Gliwice.

Remontu wymaga także sam historyczny, powojskowy budynek szpitalny przy ul. Zygmunta Starego 20. Zakres koniecznych prac obejmie w pierwszej kolejności: ocieplenie ścian piwnic, podłogi strychu i stropu nad ostatnią kondygnacją, wymianę okien, zainstalowanie paneli solarnych, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz czyszczenie ceglanej elewacji obiektu znajdujego się pod opieką konserwatora zabytków. Przedsięwzięcie zaplanowane jest na przyszły rok, ale jego realizacja uzależniona będzie od zdobycia przez miasto zewnętrznego finansowania.

Miasto zamierza sięgnąć po środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Wniosek o dofinansowanie będzie składało Biuro Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach – w konkursie w ramach działania 4.3.4 „Efektywność energetyczna” RPO WSL. Konkurs trwa do 29 czerwca. – Roboty, które mają być objęte dofinansowaniem, wyceniono wstępnie na 2,5 mln zł. Dofinansowanie może wynieść 2,125 mln zł – informuje Anna Włodarczak, zastępca naczelnika Biura Rozwoju Miasta UM. Niezbędną dokumentację techniczną gromadzi Wydział Inwestycji i Remontów gliwickiego magistratu.

Termomodernizacja budynku „czwórki” przy ul. Zygmunta Starego pozwoli obniżyć koszty bieżące szpitala. Wpisuje się również w szeroko zakrojone działania miasta związane z walką o czyste powietrze i ograniczaniem niskiej emisji.

Dużo większą inwestycją, którą również sfinansuje miasto, będzie budowa nowoczesnego pawilonu szpitalnego na tyłach istniejącego obiektu przy ul. Kościuszki wraz z modernizacją dotychczasowych pomieszczeń. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na ponad 100 mln złotych. Miasto ogłosiło właśnie kolejny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.