mobilna szkola

fot. materiały organizatora

W ten sposób w Gliwicach obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Dziecka Ulicy, który przypada 12 kwietnia. Głównym tematem konferencji będzie praca z tymi dziećmi w Polsce i na świecie. Będzie to również okazja do przedstawienia Mobilnej Szkoły.

Mobilna Szkoła jest to specjalnie zaprojektowane narzędzie edukacyjne, skonstruowane z tablic szkolnych, w formie wielkiego pudła umieszczonego na kółkach. W ten sposób może się sprawnie i swobodnie przemieszczać między podwórkami, skwerami i innymi miejscami, gdzie bawią się dzieci. Po tablicach, które rozszywają się na długość kilku metrów można nie tylko pisać kredą jak po tej znanej ze szkół. Dodatkowo zawiera ponad 300 wymiennych paneli edukacyjnych, które można instalować w zależności od potrzeb. Dzięki nim poprzez gry i zabawy dzieci mogą zdobyć wiedzę między innymi z zakresu higieny, praw dziecka, zdrowego żywienia czy podstawowej wiedzy szkolnej. Gliwicach „Szkoła Mobilna” będzie czwarta w Polsce. Z takiej formy nauki korzystają już dzieci w Bytomiu, Krakowie i Warszawie.

Minikonferencja, która jest zaplanowana na najbliższą sobotę, będzie okazją do przedstawienia tego niecodziennego urządzenia, ale nie tylko. Swoim doświadczeniem z pracy z dziećmi ulicy podzielą się pracownicy i wolontariusze, którzy od lat działają w Gliwicach, a także trenerzy Mobilnej Szkoły oraz działacze z różnych polskich organizacji działających na co dzień na rzecz dzieci ulicy. Rozpoczęcie konferencji 14 kwietnia o godzinie 10:00 w Stacji Artystycznej Rynek. Koordynatorem akcji jest Agnieszka Gabriel, ze Stowarzyszenie GTW.

Sobotnie spotkanie zainauguruje dwutygodniowe szkolenie przygotowane dla pedagogów i wolontariuszy. W trakcie warsztatów będą oni zgłębiać tajniki streetworkingu. Poprowadzi je trener organizacji, która stworzyła to innowacyjne narzędzie do edukacji na ulicy - Koen Verrecht oraz koordynator Szkoły Mobilnej Grupy Pedagogów Ulicy UNO w Bytomiu - Robert Cieślar. Po przebytym szkoleniu pracownicy będą mogli systematycznie korzystać ze Szkoły Mobilnej i na takie zajęcia zapraszać młodych gliwiczan.