fot. Chick Corea Prod.

21 kwietnia w Gliwicach wystąpi Chick Corea, legendarny pianista zza Oceanu. Powszechnie uznawany za muzycznego rewolucjonistę, skierował jazz na nowe tory. Solowy koncert Corei będzie najważniejszym wydarzeniem tegorocznego festiwalu Filharmonia. Na muzyczną ucztę zapraszają Miasto Gliwice i Fundacja Integracji Kultury. Gliwicki samorząd od lat finansowo wspiera organizację imprezy.

88 klawiszy – tyle będzie miał do dyspozycji czarodziej z Massachusetts. Chick Corea stawiany jest w jednym rzędzie z Keithem Jarretem i Herbiem Hancockiem jako absolutny mistrz języka muzycznego i jeden z najważniejszych pianistów jazzowych XX i XXI wieku. Był pionierem nurtu fusion, nagrał z Milesem Davisem album „Bitches Brew”, który w 1969 roku został okrzyknięty pierwszym udanym połączeniem jazzu i rocka. Kilka lat później (1972) założył zespół Return To Forever, z którym całkowicie zatarł granice gatunków jazzowych i okołojazzowych. W dorobku Corei jest blisko 70 płyt i, bagatela, 22 nagrody Grammy. Gliwicki występ Corei rozpocznie się o godz. 19.00 na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3). Bilety na to wydarzenie wyprzedały się na pniu. Tym, którzy nie zdążyli zarezerwować miejsc, pozostają inne koncerty w ramach Filharmonii 2018. A jest z czego wybierać!

Krzysztof Kobyliński, dyrektor artystyczny festiwalu, jest także kompozytorem i pianistą jazzowym, dlatego w programie Filharmonii nie brakuje świetnych klawiszowców. Oprócz Chicka Corei w Gliwicach wystąpią także Ján Hajnal, nestor słowackiego jazzu, oraz Valeriu Culea (Mołdawia) i Tizian Jost (Niemcy). Bardzo ciekawie zapowiadają się też koncerty brazylijskiej Nomade Orchestra (26 kwietnia, godz. 19.00, Centrum Kultury Jazovia przy Rynku 10) i Aliny Rostockaji (30 maja, godz. 19.00, CK Jazovia). W dwóch różnych konfiguracjach usłyszymy także duńskiego kompozytora Paula Van Kemenade – 27 kwietnia z Three Horns & A Bass, a 28 kwietnia z ‘Classic’ Quintet. W sprzedaży są także ostatnie bilety na koncert Larsa Danielssona, wybitnego szwedzkiego basisty i wiolonczelisty, w Polsce znanego przede wszystkim z bardzo udanej współpracy z Leszkiem Możdżerem. Danielsson zagra w Jazovii 10 maja o godz. 19.00.

Szczegółowe informacje na temat Filharmonii są dostępne na stronach internetowych filharmonia.jazovia.pl i kultura.gliwice.eu.

(mm)


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.