Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

tęcza

Fot. M.Foltyn/UM Gliwice

Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” przeniosły się do Łabęd, na ul. Fiołkową 24. Teraz 43 podopiecznych ma do dyspozycji kilka komfortowych, dobrze wyposażonych pracowni. W wyremontowanych wnętrzach, na dwóch kondygnacjach, odbywają się warsztaty, terapie i ćwiczenia, powstają też wyroby rękodzielnicze. Niektóre z nich będzie można kupić podczas zbliżających się kiermaszów świątecznych. Nie przegapcie!

W nowym obiekcie podopieczni WTZ „Tęcza” będą mogli czuć się swobodnie i w pełni poświęcić czas na samorozwój i twórczość. Przy Fiołkowej 43 uczestników zajęć, pod okiem prezes Fundacji Różyczka Doroty Soilam oraz wychowawcy Wojtka Kotylaka, może oddawać się sztuce – występować w teatrze, grać na instrumentach i tworzyć małe dzieła sztuki w stolarni czy pracowni krawieckiej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowego lokalu. Budynek jest pięknie wyremontowany, bardzo się cieszymy, że m.in. z pomocą Miasta Gliwice udało się to przedsięwzięcie doprowadzić do końca. Przed nami jeszcze remont dachu – mówi Dorota Soilam, prezes Fundacji „Różyczka”, która w styczniu 2016 r. przejęła prowadzenie nad WTZ „Tęcza”.

Budynek na potrzeby osób niepełnosprawnych przekazało miasto, które wsparło również remont – z miejskiego budżetu przeznaczono na ten cel 80 tys. zł. W nowej lokalizacji, tuż przy lesie, do dyspozycji uczestników warsztatów jest teren o powierzchni 2 211 m2 wraz z boiskiem oraz 1 103 m2 w dwukondygnacyjnym budynku z pracowniami: stolarską, techniczną, plastyczną, krawiecką, rękodzieła oraz teatralno–muzyczną. Od stycznia 2018 r. będzie funkcjonowała również pracownia ogrodnicza. Obecnie w warsztatach uczestniczą 43 osoby. W styczniu dołączy kolejnych 6, a docelowo będzie 60.

Warsztaty Terapii Zajęciowej są formą rehabilitacji społeczno-zawodowej. Podopieczni biorą udział w zajęciach plastycznych i artystycznych oraz rękodzielniczych, uczą się wypełniać formularze, wysyłać e-maile, pisać na komputerze, wyjeżdżają na wycieczki, rajdy, wychodzą do kina, teatru, kawiarni, muzeum, na basen, przygotowują posiłki. Mają też trening ekonomiczny – dostają kieszonkowe i uczą się gospodarować swoimi pieniędzmi. Cel – uczyć, jak zachowywać się w konkretnych miejscach, w określonych sytuacjach. Aby dołączyć do „Tęczy” należy posiadać orzeczenie lekarskie ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej i złożyć podanie. Do nowej placówki uczestnicy warsztatów są dowożeni busami z czerech części miasta. Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach, są dofinansowane z budżetu miejskiego.

/Fot. M.Foltyn/UM Gliwice/

Teraz, w czasie około świątecznym praca przy ul. Fiołkowej 24 wre. Uczestnicy warsztatów uwijają się jak w ukropie, wszędzie widać ślady świątecznych przygotowań – kawałków kolorowego papieru, ścinków materiałów, koralików, klejów, wstążek, włóczek i pędzli z nałożoną farbą oraz konstrukcji choinek, stroików i bombek do ozdobienia. Wszyscy są skupieni na kiermaszach bożonarodzeniowych. Najbliższy już w weekend 9 i 10 grudnia w CH Forum oraz 10 grudnia w ZSP nr 34. Warto się na nie wybrać – spod igieł i nożyc rzemieślników z „Tęczy” wychodzą prawdziwe cacka, jakich nie dostaniemy w sklepach. (mf)

/Fot. M.Foltyn/UM Gliwice


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.