Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Jesteśmy na półmetku 8. Międzynarodowego Festiwalu Form Etnicznych i Jazzowych PalmJazz. Przed nami dziesięć niesamowitych koncertów, a wśród nich występ największej gwiazdy tegorocznej edycji – Ala Di Meoli, jednego z najważniejszych jazzowych gitarzystów na świecie.

W przypadku tego muzyka formułka „nikomu go przedstawiać nie trzeba” sprawdza się, a przynajmniej powinna – Di Meola wydał 27 albumów, kilka razy został też uznany za najlepszego gitarzystę jazzowego w plebiscycie „Guitar Player Magazine”. Zdobył sławę, grając na gitarze elektrycznej z zespołem Return To Forever Chicka Corei, ale świetnie radzi sobie też na akustyku. 12 listopada wystąpi w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55‒57) w repertuarze najlepszym z możliwych: poza własnymi kompozycjami Di Meoli usłyszmy utwory Johna Lennona, Paula McCartneya i Astora Piazzolli.

Obok koncertów tak uznanych artystów jak Al Di Meola czy saksofonista Steve Coleman, czekają nas także spotkania ze świetnymi, mniej znanymi muzykami, którzy być może w przyszłości wejdą do czołówki sceny etnojazzowej. Bardzo ciekawym punktem tegorocznego festiwalu jest Ola Onabule Band (11 listopada). Brytyjsko-nigeryjski wokalista dysponuje fantastycznymi warunkami głosowymi i niesamowitym feelingiem. Warto zapisać w kalendarzu także ostatni koncert PalmJazzu – 23 listopada zaśpiewa Lura, wokalistka z Wysp Zielonego Przylądka, nazywana następczynią Cesarii Evory.

Krzysztof Kobyliński, dyrektor artystyczny festiwalu PalmJazz oraz gliwicki kompozytor i pianista jazzowy, układając program nie zapomniał o swoim ukochanym instrumencie, czyli fortepianie. 16 listopada w Centrum Kultury Jazovia (Rynek 10) odbędzie się Piano Day. Podczas dwóch koncertów (o godz. 19.00 i 21.00) zaplanowano występy międzynarodowych duetów. Z Vladimirem Solânikiem wystąpi Pianohooligan, czyli Piotr Orzechowski, a z Ratkiem Vojtkiem usłyszymy Nikolę Kołodziejczyka, jednego z najbardziej obiecujących polskich muzyków młodego pokolenia.

Szczegółowe informacje na temat festiwalu są dostępne na stronie www.palmjazz.pl. Impreza jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice. Impreza od pierwszej edycji jest dofinansowywana z budżetu Miasta Gliwice.

(mm)