mammografia

fot. Freepik

Mammografia jest bezbolesna, a pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian chorobowych w piersi na bardzo wczesnym etapie. Z darmowego badania będzie można skorzystać 8 kwietnia między 10.00 a 17.00 w mammobusie, który zaparkuje na pl. Krakowskim.

Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i nie wymaga żadnego skierowania. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

  • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu NFZ
  • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach (dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2).

Aby skorzystać z badania, należy się wcześniej zarejestrować pod nr. tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Uwaga! Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego warto mieć ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii. Przy rejestracji telefonicznej NFZ wymaga weryfikacji uprawnień do badania na podstawie podanego numeru PESEL, warto więc przygotować dowód osobisty przed połączeniem telefonicznym. Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.