Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Przyprawy to nie tylko aromatyczny dodatek poprawiający smak potraw. Niewiele osób wie, że przyprawy mogą mieć wpływ na nasze zdrowie i metabolizm, w szczególności przyczyniając się do utraty wagi. Na podstawie różnych badań można wywnioskować, które z przypraw są najbardziej pożądane w naszej diecie. Zazwyczaj ich działanie polega na przyspieszeniu metabolizmu i poprawie trawienia. Jakich przypraw warto szukać?

przyprawy w diecie

Najlepsze przyprawy na diecie odchudzającej

Pierwszą przyprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kurkuma. Poprawia trawienie ciężkich dań mięsnych i pomaga przyśpieszyć metabolizm, a składnik aktywny tej przyprawy zapobiega odkładaniu się tłuszczu w komórkach. Przyprawą, którą może przyspieszyć metabolizm węglowodanów o prawie 20% i regulować poziom cukru we krwi jest cynamon. Dodanie tylko łyżeczki cynamonu do posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów może pomóc uniknąć nagłego wzrostu poziomu cukru, a tym samym insuliny. Dodatkowo zapach cynamonu potęguje uczucie sytości. Dietetycy zalecają dodawanie cynamonu do porannej owsianki i przekąsek węglowodanowych. Imbir przyspiesza metabolizm dzięki temu, że nieznacznie podnosi temperaturę ciała. Istnieją również dowody na to, że korzeń imbiru może obniżać poziom cholesterolu we krwi, co jest również bardzo korzystne. Kolejną ciekawą przyprawą jest czarny pieprz, który zawiera substancję piperynę, która ma zdolność pobudzania metabolizmu, a także łagodzenia wzdęć. Podobnie jak imbir, temperaturę ciała podnosi również pieprz cayenne, który dodatkowo pomaga spalić tłuszcz z brzucha. Dzieje się tak dzięki obecności substancji zwanej kapsaicyną - to ona nadaje papryce palący smak. Przyprawy dodają aromatyczny smak potrawom i sprawiają, że są smaczniejsze. Jeżeli chcemy otrzymywać zdrowe i smakowite potrawy, możemy skorzystać z usługi, jaką jest catering dietetyczny Gliwice.

Jak jeszcze możemy przyprawić swoje posiłki?

Kardamon uważana jest za przyprawę spalającą tłuszcz, ponieważ doskonale przyspiesza metabolizm. Ponadto, wiele osób twierdzi, że kardamon pomaga przy wzdęciach. Kolejną pomagającą w odchudzaniu przyprawą jest anyż, czyli przyprawa, która zmniejsza apetyt. Chrzan to następna tradycyjna i doskonale znana przyprawa, którą charakteryzuje m.in. przyśpieszenie spalania tłuszczu i stymuluje trawienie. Inna znana nam przyprawa (musztarda) również wpływa na odchudzanie, przyspieszając metabolizm. Naukowcy odkryli, że zjedzenie jednej łyżeczki nasion gorczycy zwiększa tempo metabolizmu o nawet kilkanaście procent w ciągu następnych kilku godzin. Należy tutaj zauważyć, że mowa konkretnie o nasionach, a nie o zakupionej przyprawie. Drugą słodką przyprawą po cynamonie, która sprzyja utracie wagi, głównie ze względu na swoje działanie psychologiczne, jest wanilia. Ten słodki aromat może dodać deserowego uroku nawet niskokalorycznemu twarożkowi, bez zwiększania zawartości kalorycznej.