Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Leczenie kanałowe podczas jednej wizyty. Na czym polega? Gdzie jest dostępne?

Endodoncja jest działem stomatologii skupionym na leczeniu zapaleń miazgi zębowej, czyli wnętrza zęba. Główną procedurą stosowaną w celu kuracji tych dolegliwości jest tzw. leczenie kanałowe, czyli endodontyczne. Teraz wiele gabinetów oferuje je także podczas jednej wizyty.

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Zabieg leczenia kanałowego stosowany jest wtedy, gdy ząb nie może być już leczony zwykłymi metodami zachowawczymi, ale jednocześnie nie ma potrzeby jego usuwania. Wówczas stomatolog usuwa tkanki znajdujące się we wnętrzu zęba, a potem uzupełnia je płynną gutaperką. Korona zęba jest odbudowywana, dlatego po takiej procedurze wygląda on naturalnie, chociaż pozostaje martwy.

Wśród głównych wskazań do leczenia kanałowego znajdują się:

  • poważne ubytki próchnicze
  • martwica zęba
  • wybicie, złamanie zęba
  • wskazania protetyczne – założenie mostka, koronki

Gdzie można skorzystać z leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe prowadzone jest w gabinetach stomatologicznych mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w gabinetach prywatnych.

Leczenie na NFZ jest bezpłatne dla osób mających opłacone składki ubezpieczenia zdrowotnego, ale warto zaznaczyć, że nie jest ono dostępne dla wszystkich zębów. Osoby dorosłe mogą wyleczyć w ten sposób tylko zęby od 3 do 3. Leczenie wszystkich zębów jest dostępne jedynie u osób do 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i połogu.

Pełen zakres leczenia endodontycznego jest natomiast dostępny w prywatnych gabinetach medycznych. Osobom chcącym udać się do specjalisty jak prywatny dentysta Wilkowice - https://www.wa-dental.pl/wa-dental także dają taką właśnie możliwość. Prywatny dentysta może wyleczyć kanałowo wszystkie zęby, korzystając z nowoczesnego zaplecza, w tym specjalistycznych mikroskopów, endometrów, a także wysokiej jakości materiałów. Stąd też większość osób decyduje się na leczenie kanałowe prywatnie.

Leczenie endodontyczne podczas jednej wizyty

Podczas leczenia kanałowego konieczne jest wykonanie szeregu procedur, które najczęściej są rozkładane na dwie albo trzy wizyty. Jednak coraz więcej gabinetów oferuje również leczenie kanałowe odbywające się w trakcie jednego spotkania z dentystą.

Jednowizytowe leczenie kanałowe polega na wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności mających na celu wyleczenie zęba podczas jednej wizyty. Wtedy, oczywiście, trzeba przygotować się na dłuższy pobyt w gabinecie – nawet około 2-3 godzin w zależności od liczy kanałów zębowych. Dzięki temu pacjent może jednak od razu cieszyć się z efektu oraz dodatkowo oszczędzić swój czas na kolejnych wizytach w gabinecie stomatologicznym.