portet mamy, taty z trójką dzieci fot. Pixabay

Masz Kartę Dużej Rodziny? Od dziś możesz ją wyświetlać na smartfonie w publicznej aplikacji mObywatel! Dzięki nowelizacji przepisów prawnych wszystkie aktywne KDR-y automatycznie uzyskują tę formę elektroniczną i nie ma znaczenia, czy dysponujesz wyłącznie „plastikiem”, e-wersją czy obydwiema. Warto o tym pamiętać, ponieważ dotychczasowa aplikacja do obsługi Karty Dużej Rodziny – mKDR – zostanie zamknięta z końcem czerwca.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w przypadku zamówienia KDR dla nowych osób, od 9 czerwca karta jest automatycznie aktywowana w aplikacji mObywatel. Wnioskodawca może jedynie zrezygnować z jej tradycyjnej, plastikowej formy i korzystać z niej wyłącznie poprzez mObywatela. W tej aplikacji, podobnie jak w mKDR, rodzice mogą bezproblemowo wyświetlać karty pozostałych członków rodziny (dzieci i małżonka) na swoim telefonie.

Zmianie ulega również wysokość opłaty za wydanie duplikatu KDR oraz domówienie jej formy tradycyjnej. W obu przypadkach kwota ta wynosi 10 zł.

Co z osobami, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel, np. cudzoziemcami? Będą musiały pozostać przy kartach tradycyjnych.

Więcej informacji w tym temacie pod adresem: https://www.gov.pl/web/rodzina/aplikacja-mkdr