banner Michał Białko (fot. materiały promocyjne)

„Missa solemnis” i „Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo” – to tytuły dwóch kolejnych koncertów w ramach XXII Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego. Sceną dla muzyków 9 i 12 października będą gliwickie kościoły – Wszystkich Świętych i Zbawiciela.

W sobotę 9 października o godz. 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna 4) wystąpi Męski Kwartet Wokalny TRIPLUM w składzie: Szczepan Kosior (tenor), Piotr Piwko (tenor), Marcin Wasilewski-Kruk (baryton) i Mariusz Zarzycki (bas). Na organach zagra Michał Białko. W programie koncertu jest utwór Messe pour les paroisses François Couperina.

François Couperin to starszy kolega Jana Sebastiana. Obu kompozytorów łączy nie tylko fakt, iż wywodzą się z wielkich muzycznych dynastii, ale także dwa instrumenty, których byli największymi w historii mistrzami: klawesyn i organy. O ile w przypadku Bacha możemy dziś cieszyć się wielką liczbą kompozycji na te instrumenty, to z dzieł Couperina przetrwała do naszych czasów niemal wyłącznie muzyka klawesynowa oraz fundamentalny podręcznik do nauki gry na tym instrumencie, którego zasady Bach stosował w swojej pracy pedagogicznej i twórczej. Dlatego też dzieło, które usłyszymy, ma wyjątkową rangę, a wykonywane jest stosunkowo rzadko – mówi Piotr Oczkowski, dyrektor Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.

Następny koncert w ramach festiwalu, „Harmonischer Gottesdienst – muzyczne nabożeństwo” , odbędzie się w kościele Zbawiciela (ul. Jagiellońska 19). We wtorek 12 października o godz. 18.00 zabrzmi muzyka Johanna Rosenmüllera, Philippa Heinricha Erlebacha i oczywiście Bacha. Wystąpią sopranistka Ingrida Gapova i trio Overtone w składzie: Klaudia Matlak (skrzypce), Julia Karpeta (viola da gamba) i Maurycy Raczyński (pozytyw).

Tytułowe Harmonischer Gottesdienst to zbiór 72 kantat kościelnych na cały rok, skomponowanych przez przyjaciela Bacha – Georga Philippa Telemanna. Jedna z nich zabrzmi w Gliwicach w interpretacji znakomitej słowackiej sopranistki, laureatki prestiżowych konkursów wokalnych w Londynie i Karlovych Varach, współpracującej stale z Filharmonią Narodową i Warszawską Operą Kameralną – zapowiada Piotr Oczkowski.

Wejściówki na koncerty są do nabycia za pośrednictwem portalu www.bilety24.pl oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3). Organizatorem festiwalu jest Klub Inicjatyw Kulturalnych. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (mm)