Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gliwice

Urządzamy jadalnię – na co zwrócić uwagę?

Przestronna, funkcjonalna i piękna – o takiej jadalni marzy wiele osób. Może być ona osobnym pomieszczeniem albo stanowić część kuchni lub salonu. Ważne, żeby była urządzona komfortowo i w przemyślany sposób. Na co zwrócić uwagę urządzając jadalnie? Podpowiadamy.

Jakie meble powinny się znaleźć w jadalni?

Sercem każdej jadalni jest duży stół – taki, przy którym bez problemu zmieszczą się wszyscy domownicy. Idealnie, jeśli jest on jeszcze dodatkowo rozkładany, aby w razie potrzeby na przykład przybycia gości, każdy z nich miał dla siebie miejsce. Najczęściej wybierane są drewniane stoły, ponieważ są najłatwiejsze użytku i konserwacji. Nie muszą być one wykonane wyłączne z tego materiału, np. jego nogi mogą być elementem ozdobnym, wykonanym są na przykład z czarnego lub złotego metalu. Kolejnym niezbędnym elementem jadalni są krzesła. Wybierzmy wygodne, najlepiej tapicerowane, które mają ergonomiczny kształt, dzięki czemu zapewniają nam komfort ich użytkowania i możliwość długiego celebrowania wspólnych posiłków. Trzecim bardzo istotnym elementem jadalni jest odpowiednie oświetlenie. Najlepiej zdecydować się na lampę nad stołem, która będzie oświetlała nasze posiłki. Jeżeli nasza jadalnia jest połączona z salonem, taka lampa może być także wyznacznikiem strefy, w której zaczyna się część jadalna. Lampę dopasujmy do stylu naszego pomieszczenia, szeroki wybór znajdziemy na https://abanet.pl/140-lampy-do-jadalni. Ostatnim, chociaż nieobowiązkowym elementem jadalni jest kredens lub barek. Możemy umieścić w nim naszą najładniejszą zastawę stołową, materiałowe serwetki czy obrusy.

Jadalnia otwarta czy zamknięta?

Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie projektowania naszego domu, musimy zdecydować się na to czy chcemy, aby nasza jadalnia była otwarta na salon lub kuchnie, czy była osobnym zamkniętym pomieszczeniem. Obecnie najczęściej wybierane są otwarte jadalnie, które połączone są z kuchnią i salonem. W nowoczesnych pomieszczeniach królują takie kolory jak biel i szarość, dlatego też oświetlenie odgrywa tutaj główną rolę. Zarówno naturalne jak i sztuczne światło w takich przestrzeniach jest bardzo ważne, dlatego jeżeli możemy, zdecydujemy się na bardzo duże okna i podwieszane lampy. Jadalnia jako osobne pomieszczenie jest wybierana coraz rzadziej. Jej zaletą jest to, że możemy urządzić ją w zupełnie innym stylu niż kuchnię i salon. To jakie meble w niej umieścimy, zależy od jej wielkości, jednak im mniej, tym lepiej. Tak naprawdę wystarczy kupić stół, krzesła i odpowiednie oświetlenie — nie potrzebujemy innych rozpraszaczy podczas spotkań i rozmów z naszymi bliskimi.